english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Województwo Pomorskie na 500 lat Reformacji

Sejmik Województwa Pomorskiego uczcił 500-lecie Reformacji

31.10.2017

W przeddzień Święta Reformacji, 30 października 2017 roku, Sejmik Województwa Pomorskiego podjął Uchwałę upamiętniającą 500 lat Reformacji.


Województwo Pomorskie na 500 lat Reformacji

Sesji przewodniczył przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, a wzięli w niej udział także marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, posłowie i senatorowie Pomorza. Treść uchwały została przygotowana przez zespół, Sejmik przyjął go w głosowaniu jednogłośnie.

 

W słowie skierowanym do radnych Sejmiku oraz zgromadzonych gości, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. prof. Marcin Hintz podziękował za inicjatywę uchwalenia rezolucji upamiętniającej 500-lecie Reformacji na terenie obecnego województwa pomorskiego, wskazał na postacie z pięknych kart przeszłości pomorskiego ewangelicyzmu, w tym na Jana Bugenhagena oraz Jana Heweliusza, jak też na działalność gimnazjum akademickiego w Gdańsku. Biskup przywołał wydarzenia kulturalne, popularne i naukowe, które miały miejscu w roku Jubileuszu 500 lat Reformacji w miastach Pomorza, szczególnie w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Słupsku oraz Bytowie.

 

Biskup Diecezji zaakcentował, że w dniu Święta Reformacji na terenie Gdańska będzie miało miejsce otwarcie wielkiej wystawy „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej”, a następnie zaprosił na nabożeństwo reformacyjne do kościoła Zbawiciela w Sopocie.