english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wolność, tolerancja, odpowiedzialność

Czyli za półmetkiem Roku Reformacji

18.08.2017

Sierpniowy, podwójny numer „Zwiastuna Ewangelickiego”, przynosi gorące tematy. 


Wolność, tolerancja, odpowiedzialność

W rubryce Rok Reformacji biskup Kościoła Jerzy Samiec pisze o muzyce wykonywanej podczas ewangelickich nabożeństw, zainspirowany dyskusją, jaką wywołała muzyczna oprawa głównego nabożeństwa w Bielsku-Białej podczas Ewangelickich Dni Kościoła. Do  EDK, w kontekście odnowy i konieczności reformowania Kościoła oraz samych siebie, odwołuje się też diakon Małgorzata Gaś.

 

Reformacyjnych odniesień jest więcej. O tym, jak we Włoszech protestanci obchodzą – pod hasłem Gdzie Duch Pański, tam wolność (2 Kor 3,17) – Rok Reformacji, pisze Magdalena Legendź. Wielką wystawę poświęconą dziedzictwu  Reformacji w Toruniu recenzuje ks. Michał Walukiewicz, zaprezentowano też  dwie wystawy Książnicy Cieszyńskiej o podobnym charakterze.

 

Napiętą sytuację społeczną w kraju analizują i komentują z ewangelickiej perspektywy: ks. Paweł Meler w artykule Śmierć ducha jedności, bp Jerzy Samiec w tekście Oczekuję odpowiedzialności i szacunku, oraz ks. Jana Badura w felietonie pt. Prawo, odpowiedzialność, sprawiedliwość i… pamięć.

 

O wydarzeniach w Kościele: Tygodniach Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie i Zelowie pisze Marek Cieślar, a Henryk Dominik poleca lekturę na wakacje i nie tylko – prozę Jerzego Pilcha.

 

Ponadto kolejna porcja zdjęć tegorocznych konfirmantów oraz pierwsza część prac na temat tolerancji, wyróżnionych w literacko-plastycznym konkursie ogłoszonym m.in. przez parafię w Słupsku. 

 

Zachęcamy do prenumeraty na pozostałe miesiące roku 2017 oraz do lektury – w wydaniu papierowym lub w formacie pdf. Przypominamy, że w parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2017 r. Szczegóły na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2017.