english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wspólne świętowanie Podwyższenia Krzyża

Ekumeniczne świętowanie w Trewirze

21.09.2017

14 września rzymscy katolicy i prawosławni wspólnie świętowali uroczystość Podwyższenia Krzyża. W Trewirze do świętowania dołączyli ewangelicy, którzy zaprosili na ekumeniczne nabożeństwo do Bazyliki Konstantyna w kontekście kończącego się jubileuszu 500 lat reformacji.


Wspólne świętowanie Podwyższenia Krzyża

Nabożeństwo poprzedziło zgromadzenie ogólne Wspólnoty Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech (ACK), w skład której wchodzą Kościoły chrześcijańskie różnych wyznań, w tym Kościół rzymskokatolicki. Ekumeniczna liturgia w Bazylice Konstantyna (inna nazwa: Kościół Ewangelicki Odkupiciela) zgromadziła przedstawicieli tradycji rzymskokatolickiej, ewangelickiej i prawosławnej, a także reprezentantów innych wyznań.

 

Kazanie wygłosił bawarski biskup luterański Heinrich Bedford-Strohm, będący jednocześnie przewodniczącym Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) – Głębia religijnego ruchu odnowy, który zainicjował przed 500 laty Marcin Luter, już nas nie dzieli, a łączy. Wprawdzie zbieranie owoców jubileuszu reformacyjnego trwać będzie jeszcze długo, ale już dziś możemy powiedzieć, że ten rok oznacza ekumeniczny postęp. Wiara w krzyż Chrystusa i Jego zmartwychwstanie łączy wszystkich chrześcijan i z tego źródła możemy przynieść pocieszenie temu niespokojnemu i zdezorientowanemu światu – podkreślił bp Bedford-Strohm.

 

Wtórował mu ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji spirskiej, bp Karl-Heinz Wiesemann pełniący funkcję przewodniczącego ACK. Według hierarchy można było zorganizować więcej ekumenicznych spotkań jak to w Trewirze, ale wszyscy są zgodni, że największym sukcesem jubileuszu reformacyjnego jest fakt, że nie doprowadził on do głębszego podziału, a wręcz przeciwnie zbliżył do siebie chrześcijan.

 

W nabożeństwie wzięli udział zwierzchnicy niektórych ewangelickich Kościołów krajowych, rzymskokatoliccy biskupi, a także metropolita Augustyn z Greckiej Cerkwi Prawosławnej w Niemczech.

 

Ekumenizm.pl