english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wszystko co Bóg stworzył, jest dobre

Światowy Dzień Modlitwy 2018

01.03.2018

Każdego roku pierwszy piątek marca obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Modlitwy. 


Wszystko co Bóg stworzył, jest dobre

Światowy Dzień Modlitwy został zainicjowany pod koniec XIX wieku przez chrześcijanki z Ameryki Północnej. Od tamtej pory porządek nabożeństwa oraz intencje modlitewne przygotowuje ekumeniczne grono kobiet z innego kraju.

W roku 2018 do wspólnej modlitwy zapraszają kobiety z Surinamu. Przygotowały one porządek nabożeństwa pod hasłem: „Wszystko co Bóg stworzył, jest dobre”.

2 marca o godz. 18.00 planowana jest transmisja nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów na Woli. Zapraszamy na stronę FB ekumenizm.pl https://www.facebook.com/EkumenizmPL/

Światowy Dzień Modlitwy (#SwiatowyDzienModlitwy), wcześniej nazywany Światowym Dniem Modlitwy Kobiet, jest ogólnoświatowym ruchem ekumenicznym, łączącym chrześcijanki różnych wyznań. Zrodził się on z inicjatywy kobiet w USA i Kanadzie w XIX w. W 1887 roku Mary Ellen James z Kościoła Prezbiteriańskiego zainicjowała wspólną modlitwę kobiet w intencji ludzi biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych  na skutek wojny domowej w Ameryce Północnej oraz w intencji ubogich emigrantów napływających z Europy i Azji. W roku 1890 dwie członkinie Kościoła Baptystów, Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody, wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych. W roku 1920 odbyło się po raz pierwszy wspólne nabożeństwo tych grup modlitewnych. Po 1922 r. idea rozprzestrzeniła się na inne kraje anglojęzyczne, a w 1927 r. obchodzono już Światowy Dzień Modlitwy Kobiet. Obecnie nabożeństwo odbywa się w ok. 170 krajach.

W Polsce pierwsze nabożeństwo Światowego Dnia Modlitwy odbyło się 4 marca 1927 r. w Kościele Baptystycznym w Łodzi. Od 1962 r. ekumeniczne nabożeństwa odbywają się regularnie, organizowane przez przedstawicielki Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej. Od 1992 r. w pracach przygotowawczych i nabożeństwach czynny udział bierze Polski Związek Kobiet Katolickich, od 2000 r. Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”, a od roku 2001 także Kościół Greckokatolicki.

Nabożeństwa przygotowywane są przez kobiety, ale do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy. Ekumeniczne spotkania modlitewne umacniają wiarę w jedynego Pana i Zbawiciela, zbliżają ludzi różnych ras, tradycji wyznaniowych i kultur, pomagają zauważyć innych i nieść ich brzemiona, ułatwiają przeistaczanie wiary w czyn: „Świadoma modlitwa - modlitewne działanie” - to myśl przewodnia ruchu, dlatego corocznie wspólna modlitwa poprzedzona jest informacjami o kraju autorek liturgii, o jego historii i kulturze, o Kościołach, o sytuacji politycznej i o sytuacji kobiet. Następstwem modlitwy powinno być działanie na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Dlatego podczas każdego nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy zbierane są kolekty.  W roku 2018 kolekta zostanie przeznaczona na wsparcie projektu kształcenia dziewcząt na liderki młodzieżowe, aby mogły znaleźć wspólny język ze swoimi rówieśnikami, żyjącymi na peryferiach Paramaribo, stolicy Surinamu i zająć się nimi.

Porządek nabożeństw jest od 1930 r. opracowywany kolejno przez chrześcijanki z różnych krajów. W 1999 roku na IX Walnym Zgromadzeniu Światowego Dnia Modlitwy po raz pierwszy w historii tego ruchu powierzono polskim chrześcijankom przygotowanie Światowego Dnia Modlitwy 2005 roku pod hasłem „Niech nasza światłość świeci”.

Na stronie Polskiej Rady Ekumenicznej (ekumenia.pl) dostępne są materiały Światowego Dnia Modlitwy 2018: https://ekumenia.pl/komisje/komisja-kobiet/swiatowy-dzien-modlitwy/swiatowy-dzien-modlitwy-2018/.

Zapraszam również do przeczytania rozmowy z Joanną Kamińską, przewodniczącą Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy w Polsce: http://www.ekumenizm.pl/ekumenizm/w-polsce/swiatowy-dzien-modlitwy-swiat-piekny-pieknem-boga/