english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wyjazdy, podróże i Dobra Nowina

W sierpniowym numerze Zwiastuna Ewangelickiego

13.08.2015

Drugi letni numer o zwiększonej objętości przynosi m.in. teksty związane w różny sposób z wyjazdami i podróżowaniem,  nie tylko wakacyjnym.


Wyjazdy, podróże i Dobra Nowina

Ujmując rzecz z perspektywy ewangelickiej, żadne miejsce na ziemi nie jest samo w sobie święte – pisze ks. Dariusz Chwastek. Warszawski proboszcz wyjaśnia zarazem, że bycie w tak zwanym miejscu świętym może człowieka nastroić do głębokiej refleksji religijnej, w następstwie czego może się on okazać skłonny na przykład do modlitwy lub realizowania w życiu postulatów etyki chrześcijańskiej.

 

Wyjazd do Afryki lub choćby tylko do Alzacji, czyli do miejsc związanych z Albertem Schweitzerem, może się nam zamarzyć po lekturze artykułu Człowiek o wielu twarzach  autorstwa bpa Marcina Hintza. Do odwiedzenia kościoła w Ustroniu zachęca tekst ks. Karola Macury w rubryce Rok kultury ewangelickiej, a berlińskiej Wyspy Muzeów felieton Bogdana Zelera.

 

O tym, jak można dobrze spędzić urlop czy wakacje, na przykład uczestnicząc w Tygodniach Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie lub Zelowie lub w parafialnych Tygodniach Dobrej Nowiny, można przeczytać w rubryce Wydarzenia.

 

55 x 40 x 20  to wymiary bagażu podręcznego. Ci, którzy wyjeżdżają na urlop, pakują się jednak zupełnie inaczej niż ci, którzy opuszczają rodzinne strony na zawsze. A bywało tak w historii, że czasem mieli do dyspozycji tylko jedną walizkę – tak o powojennych wyjazdach z Dolnego Śląska na zawsze, pod przymusem – pisze  ks. Dawid Mendrok w rubryce Zbliżenia. W tej samej rubryce wizytę w ewangelickim gospodarstwie w Wiśle Małej koło Pszczyny opisuje Izabela Barabosz w artykule Pomnaża dorobek przodków.

 

Ponadto diakon Małgorzata Gaś zastanawia się, jakie są współczesne pastorowe, a Marta Arent analizuje, dlaczego tak łatwo oceniamy innych.

 

Zachęcamy do lektury i prenumeraty – tradycyjnej oraz w formacie pdf. Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2015 r. Szczegóły na stronie 3. w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2015.