english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wykłady o Biblii, czy o nas?

Wykłady biblijne na TED 2016

07.07.2016

Wykłady biblijne na tegorocznym Tygodniu Ewangelizacyjnym są okazją do skonfrontowania naszego życia z życiem postaci z Biblii, ale także naszej wiedzy na ich temat. Czasami może być tak, że w ogólnie znanych postaciach takich, jak Abraham, Mojżesz czy Dawid nie odnajdujemy tego, z czym stykamy się w naszym życiu. A przecież to też byli ludzie, a więc podobnie jak my postrzegali świat, mieli te same możliwości i ograniczenia. Stad wspólny tytuł tegorocznych wykładów - "Był sobie człowiek", który nadał ich autor, ks. Jan Kurko.


Wykłady o Biblii, czy o nas?

Jakie sytuacje nie są nam obce w życiu Mojżesza? Po pierwsze - poszukiwanie własnej tożsamości. Można powiedzieć, że Mojżesz znalazł się w rodzinie zastępczej na dworze egipskim, co w konsekwencji zrodziło w nim potrzebę odszukania odpowiedzi na pytanie kim jest? Egipcjaninem, Hebrajczykiem, a może jeszcze kimś innym. Czy i my współcześnie nie znajdujemy się w sytuacji, gdy ktoś daje nam odczuć: "Nie jesteś jednym z nas?", tym samym zmuszając nas do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Kim jestem?

Zabójstwo, którego dopuścił się Mojżesz, a potem jego ucieczka, pokazują w jakim znalazł się "potrzasku". Zabił Egipcjanina, by zdobyć zaufanie Hebrajczyków, którego nie otrzymał. Jednocześnie czuł się na tyle nisko w strukturze społecznej Egiptu, że musiał ratować się ucieczką, a nie przywilejem nietykalności. Jak często i my znajdujemy się w podobnej sytuacji? Przestajemy być "Egipcjaninem", ale i nie stajemy się "Hebrajczykiem".

Ucieczka Mojżesza też nie jest obca współczesnemu człowiekowi. Porzucamy dotychczasowy styl życia, czy miejsce zamieszkania, by ułożyć sobie życie na nowo. Dla Mojżesza był to dobry czas - i zasadniczy okres w jego życiu - około 60 lat, które przeżył pracując, prowadząc życie rodzinne, zawiązując przyjaźnie, bez przełomowych wydarzeń, ale i wielkich nieszczęść.

Gdy Bóg przemawia do Mojżesza, ten ma 80 lat.

– Nigdy nie jest za późno, by Bóg wezwał człowieka – przypomniał ks. Jan Kurko.

Można zaryzykować stwierdzenie, że stary Mojżesz, tak jak każdy człowiek nie był na to przygotowany, by porzucić dotychczasowy tryb życia i wypełnić Bożą wolę. Miał przecież wiele obowiązków, był odpowiedzialny za innych ludzi, za pracę, dom - tak, jak każdy z nas. 

– Ale pamiętajmy, gdy Bóg wzywa to wyposaża nas do działania i przygotowuje – podkreślił wykładowca.

Mojżesz podejmuje zadanie, które postawił przed nim Bóg i robi to z zaangażowaniem.  Jaka nauka dla  nas dziś? Musisz podjąć decyzję: jeśli chcesz działać - zrób wszystko, co w Twojej mocy, albo całkowicie zrezygnuj. A gdy jesteśmy posyłani przez Boga, by zmotywować innych do działania pozwólmy im wypowiedzieć swoje lęki i obawy, i pomóżmy odnaleźć wewnętrzne przekonanie do podjęcia zadania.

Pójście za Bogiem może oznaczać nowe trudności i obciążenia, z którymi trzeba sobie poradzić (,a które często stawiają przed nami ludzi nam bliscy). Jak zrobił to Mojżesz? Prosił o Boga o to, by mógł go bardziej poznać!

Śmierć Mojżesza to też lekcja dla nas na tu i teraz, niekoniecznie na zakończenie życia. Pogódź się z błędami, które Ci się przytrafiły, złymi decyzjami, które podjąłeś, bo czas, który jeszcze jest przed tobą jest w rękach Boga. Pamiętaj: jesteś w rękach Boga.

Wykłady biblijne na 67. Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie rozpoczynają się o godz. 11.00 w namiocie głównym. Są także dostępne on-line na www.te.cme.org.pl. W piątek - 8 lipca - bohaterami wykładu będą Józef i Maria.