english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wystawa o ks. Aleksandrze Falzmannie

IPN otworzył wystawę w Łodzi

13.06.2020

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi przygotowało wystawę zewnętrzną „Aleksander Falzmann (1887-1942) – bohaterski pastor”. Poświęcono ją pamięci ewangelickiego duchownego, żyjącego przez blisko 20 lat międzywojnia w Zgierzu.


Wystawa o ks. Aleksandrze Falzmannie

Ekspozycja plenerowa, która została otwarta w piątek, 12 czerwca, przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi, składa się z 10 plansz, zamontowanych na modułach wystawienniczych.

Można dzięki niej poznać życie ewangelickiego duchownego, który przez blisko 20 lat w okresie międzywojennym żył w podłódzkim Zgierzu, gdzie nie tylko otaczał ich opieką duszpasterską, ale działał również na  na rzecz lokalnej społeczności .Aleksander Falzmann, mimo niemieckich korzeni, stał na stanowisku, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie powinien być podporządkowany władzom w Berlinie, lecz zachować narodowy charakter. 

Ks. Falzmann, który został aresztowany przez Niemców we wrześniu 1939 roku, pomimo tortur psychicznych i fizycznych, nie zgodził się na współpracę z okupantem, nie podpisał volkslisty i do końca został wierny ojczyźnie, jaką była dla niego Polska. W czerwcu 1940 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau; w tym samym okresie do Auschwitz trafił pierwszy transport polskich więźniów.

Za swoje dokonania ks. Falzmann został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 

Podczas otwarcia wystawy ks. Arkadiusz Raszka, wikariusz Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wyraził radość, że postać ks. Aleksandra Falzmanna jest obecnie przypominana. Podkreślił też, że jest on przykładem duchownego luterańskiego, który zginął z rąk okupanta w czasie II wojny światowej za swoją polskość, za swój patriotyzm. Należy do grupy duchownych, którzy oddali życie za Polskę, podobnie jak zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w II Rzeczypospolitej bp Juliusz Bursche, który w 2018 roku został pośmiertnie odznaczony orderem Orła Białego, czy też ks. Karol Kulisz i ks. Gustaw Manitius.

źródło: TVP3 Łódź