english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

XX-lat ewangelickich szkół ETE w Gliwicach

Jubileusz szkół im. Alberta Schweitzera prowadzonych przez Ewangelickie Towarzystwo Edukacyjne

11.10.2015

Uroczystym nabożeństwem w kościele Zbawiciela zainaugurowano obchody XX-lecia założenia pierwszej szkoły Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego w Gliwicach. Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec, jeden z inicjatorów powstania placówek edukacyjnych ETE.  


XX-lat ewangelickich szkół ETE w Gliwicach

Historia Szkół im. Alberta Schweitzera Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego rozpoczęła się 20 lat temu od liceum, później otwarto gimnazjum, a na końcu szkołę podstawową. W niedzielę 11 października 2015 r. uroczyście obchodzono jubileusz ich istnienia.

W nabożeństwie dziękczynnym uczestniczył również bp Jan Szarek, zwierzchnik Kościoła w momencie powstania liceum oraz członek Rady Honorowej Szkół ETE.

W czasie uroczystości w auli zespołu szkół podkreślono wkład Marii i Czesława Czudków w powstanie i prowadzenie tego dzieła.

Maria Czudek jest dyrektorem Liceum i Gimnazjum ETE od samego początku ich istnienia. Czesław Czudek był jednym z założycieli i Prezesem Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego w latach 1994-2013.   
 
Uroczystość stała się również okazją do spotkania absolwentów.
 
Liceum, Gimnazjum oraz Szkoła Podstawowa ETE  w Gliwicach są niepublicznymi szkołami o uprawnieniach szkół publicznych. Szkoły są prowadzone przez Ewangelickie Towarzystwo Edukacyjne od 1995 roku. Dla szkół tradycyjne wartości chrześcijańskie i ewangelicki etos pracy są podstawą systemu wychowania.
 
Od początku prowadzenia Szkół kładziony jest nacisk na pełny rozwój uczniów – ich wiedzy, umiejętności i charakteru. Szkoły mogą się pochwalić wieloma stypendystami, laureatami konkursów, sportowcami i artystami.

W Szkołach działa Akademia Umiejętności, w której uczniowie mają kontakt z wielorakimi rodzajami sportów, zdobywają różne umiejętności i rozwijają swoje pasje. Ten fundament zapewnia dobrą i bezpieczną atmosferę, która umożliwia uczniom osiągnięcie pełni swoich możliwości.

za: bik.luteranie.pl