english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

XXI kurs młodych kapelanów

Wisła, Kraków, Bielsko-Biała ...

15.09.2012

Blisko 40 kapelanów różnych wyznań chrześcijańskich z krajów Unii Europejskiej i członkowskich krajów NATO zgromadziło się w Wiśle-Jaworniku w dn. 10-14 września br.


XXI kurs młodych kapelanów

Tegoroczny Międzynarodowy Kurs dla Młodych Kapelanów Wojskowych zorganizowany przez Ewangelickiego Duszpasterstwo Wojskowe  rozpoczął się ekumenicznym nabożeństwem w kaplicy św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu poprowadzonym przez Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, ks. bp. płk. Mirosława Wolę wraz z ks. płk Andrzejem Foberem i zagranicznymi duchownymi. Po nabożeństwie odbyła się uroczysta kolacja w Zamku Górnym Rezydencji Prezydentów RP w Wiśle-Czarne.

 

W drugi dzień kursu odbył się psychologiczno-duszpasterski blok warsztatowy. Zajęcia poprowadzili psycholog płk Agnieszka Gumińska z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON oraz ks. por. pilot Simon Chapman z Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Popołudnie przeznaczone było na ćwiczenia sportowe – kapelani odbyli wycieczkę górską na Czantorię. Wieczorem ten wyjątkowy region Polski, jakim jest Śląsk Cieszyński przedstawił kapelanom z zagranicy Maciej Oczkowski, wieloletni dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

 

Środa, 13 września, była poświęcona na wycieczki historyczno-krajoznawcze. Po modlitwie ekumenicznej, którą poprowadzono w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcin w Krakowie, kapelani odbyli wycieczkę z przewodnikiem i zapoznali się z zabytkami i historią królewskiego miasta stołecznego Polski. Następnie duchowni udali się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Trzeci dzień kursu rozpoczęto od pobytu w 18. Batalionie Powietrznodesantowym w Bielsko-Białej. Uczestników kursu powitał dowódca jednostki, ppłk Mieczysław Bieniek. Po zapoznaniu się zarówno z historią, jak i zadaniami wykonywanymi współcześnie, kapelani zostali oprowadzeni po batalionie. Tego dnia, program przewidywał również kolejny blok wykładowy. Prezentację na temat tradycji mundurowych w polskim duszpasterstwie wojskowym przygotował Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego. działającym przy Muzeum Wojska Polskiego, a płk Janusz Jurczuk ze Sztabu Generalnego WP przedstawił strukturę i zadania duszpasterstw wojskowych w kontekście profesjonalizacji Sił Zbrojnych w Polsce.

 

Konferencję zakończono wręczeniem stosownych zaświadczeń i upominków oraz kolacją przy ognisku, której towarzyszył koncert muzyki ludowej. Przyszłoroczny Międzynarodowy Kurs dla Młodych Kapelanów Wojskowych odbędzie się w Danii.     

 

EDW