english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

XXII Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu

Modlitwa, śpiew, górskie spacery, Słowo Boże...

31.08.2013

Modlitwa, śpiew, górskie spacery, Słowo Boże, wspólnota, Świątynia Wang – to wszystko składa się na niepowtarzalną atmosferę Tygodnia Ewangelizacyjnego dla Rodzin w Karpaczu organizowanego przez Komisję Ewangelizacyjno – Misyjną Diecezji Wrocławskiej.


XXII Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu

W tym roku XXII Tydzień odbył się w dniach 17 – 25 sierpnia. Wspólny czas rozpoczął się nabożeństwem, w czasie którego kazanie wygłosił ks. radca Edwin Pech. Zgodnie ze zwyczajem niedzielny wieczór poświęcony był na spotkanie „rozpoznawczo - zapoznawcze”, w czasie którego każdy przedstawił się, można było dowiedzieć się, kto jest pierwszy raz, a kto bierze udział w Tygodniu już po raz kolejny. Uczestnicy przyjechali prawie ze wszystkich diecezji oraz z zagranicy.

 

Na początku każdego dnia spotykaliśmy się na wspólnym śpiewie, który prowadził Adam Świderski z Łodzi wraz z kilkoma muzykami (Maksymilian Staniszewski – Żary, Konrad Orawski – Zgierz, ks. Sławomir Sikora – Szczecin). Poranne rozważania przygotowali: ks. Edwin Pech, diakon Izabela Sikora – Szczecin, Przemysław Florjanowicz–Błachut – Warszawa. Oprócz pieśni ze śpiewnika „Chwalmy Pana” pojawiło się w tym roku kilka nowych.

 

W Tygodniu biorą udział osoby w różnym wieku, dlatego dalsze zajęcia prowadzone były w trzech grupach: dzieci, młodzież i dorośli. Najmłodsi podzieleni na grupę młodszą i starszą poznawali w tym roku znaczenie modlitwy „Ojcze nasz”. Dowiadywali się między innymi, czym jest pokusa i jak z nią walczyć, czym jest chleb powszedni, jak nauczyć się prawdziwie przebaczać. Całość prowadzona była w bardzo urozmaiconej formie. Nie brakowało scenek teatralnych, konkursów, zabaw, zawodów sportowych. Ten wyjątkowy program prowadzili: Katarzyna Luc - Szczecin, Katarzyna Bruzi - Wałbrzych, Patrycja Siwek – Szczecin, Justyna Rak – Wałbrzych, Marek Stawarczyk - Szczecin, a o oprawę muzyczną spotkań dla najmłodszych dbał Adam Świderski.

 

Za grupę młodzieży odpowiedzialna była w tym roku diakon Izabela Sikora. Prowadzone spotkania tematycznie dotykały takich zagadnień jak: mój czas, kim jestem, jaka jest moja wartość w Bogu, czym jest prawdziwa wolność oraz o miłości pięknej jak róża, którą trzeba traktować odpowiedzialnie. Zajęcia prowadzone były przy pomocy wielu metod aktywizujących, a także bibliodramy czy arteterapii.

 

Dodatkową atrakcją był odbywający się w tym czasie integracyjny obóz rowerowy Karpacz /Görlitz. Dzięki temu młodzież mogła wziąć udział w spotkaniach z nauczycielem niemieckiego, fizjoterapeutką, a także pojeździć na rowerach po górach pod opieką instruktorów: Bartosza Pecha oraz Jakuba Janulidisa. Szczególnym zadaniem było przygotowanie przedstawienia, które miało zachęcić oglądających turystów do odwiedzenia Świętego Grobu w Görlitz, a także świątyni Wang w Karpaczu. Młodzież za pomocą pantomimy pokazała to, co sprawia, że ludzie do dziś szukają wspólnoty i medytacji. Punktem kulminacyjnym sztuki było pokazanie sensu śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa, która daje człowiekowi wolność i wzbudza potrzebę chwalenia i dziękowania Bogu. Przedstawienie to zostało pokazane trzy razy: przed Świętym Grobem w Görlitz, przed kościołem Wang w Karpaczu oraz w czasie sobotniego, podsumowującego wieczoru przed publicznością Tygodnia Ewangelizacyjnego.

 

Dorośli pracowali z ks. Sławomirem J. Sikorą ze Szczecina. Myśl przewodnią stanowiło hasło roku 2013 „Nie mamy tu miasta trwałego, ale tego przyszłego szukamy”. Słowa te stanowiły inspirację do poszukiwań tego, co ma w naszym życiu charakter trwały. Na podstawie różnych fragmentów biblijnych dyskutowaliśmy o doczesności i wieczności, skarbach ziemskich i niebiańskich, o szukaniu przyszłego (nowego) oraz o ciągłym patrzeniu wstecz. Omawialiśmy „bezreligijne chrześcijaństwo” ks. Dietricha Bonhoeffera jako punkt odniesienia do obrazu współczesnego chrześcijaństwa. Bardzo inspirującym było wspólne tworzenie „mapy parafii”, czyli przedstawienie w formie rozbudowanego drzewa różnych zadań parafii oraz formy ich realizacji.

 

Niepowtarzalne chwile przeżywają uczestnicy Tygodnia w czasie wieczornego programu w kościele Wang. Rodzice i dziadkowie szczególnie oczekiwali na występ dzieci, które prezentowały to, czego w danym dniu się nauczyły. Dużą atrakcją dla wszystkich była relacja z zajęć grupy młodzieżowej. Młodzi ludzie wykazywali się niekonwencjonalnymi metodami prezentacji swojej pracy. Było między innymi przedstawienie oraz piosenka w stylu rap. Po rozważaniu ks. Sikory był czas na modlitewne skupienie.

 

Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu uwrażliwia na obecność Boga w naszej codziennej życiowej przestrzeni. Temu służą nie tylko wykłady, rozważania, ale również proponowane wycieczki górskie i autokarowe do ciekawych miejsc Dolnego Śląska i Karkonoszy, które dokładnie przygotowuje i realizuje przewodnik Arkadiusz Felkle. Były również zawody w siatkówkę oraz piłkę nożną. Pamiętając poprzednie lata, wielu czekało na piątkowy „Wieczór Talentów”, gdzie swoje muzyczne zdolności prezentowali uczestnicy Tygodnia. Było i artystycznie pięknie i trochę zabawnie.

 

Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin zakończył się nabożeństwem, w czasie którego kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej. Cieszy fakt, że większość uczestników Tygodnia wyjeżdżając, zapewniali, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w przyszłym roku również przyjadą do Karpacza. To zawsze najpiękniejsze podziękowanie za trud przygotowania i prowadzenia ewangelizacji przez Komisję Ewangelizacyjno – Misyjną Diecezji Wrocławskiej na czele z ks. Edwinem Pechem, który wraz z małżonką Bogusławą dopełnili wszelkich starań, aby każdy mógł się czuć częścią rodziny.

 

I.S.S.