english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

XXIV Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich

Kobieta w Kościele... Pejzaże

22.09.2015

XXIV Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich, które odbyło się w dniach 18-20 września br. w Centrum Luterańskim w Warszawie, skupione pod tematem: Kobieta w Kościele... Pejzaże  -  umieszczone jest w ciągu wydarzeń kościelnych w roku 2015 zaprogramowanym na rok kultury ewangelickiej. 


XXIV Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich

Forum, jak co roku, pragnie  zatrzymać nas, wyjąć z codzienności i skłonić do ważkiej refleksji. Ważkiej, bo rzutującej na przyszłość Kościoła. Realne okazało się dostrzeżenie jednej przestrzeni w różnorodnych, zaproponowanych przez Synodalną Komisję ds.Kobiet tematach.
 
Były to:
-Wydawnicze dzieło polskiej edycji „Z Biblią na co dzień” w 40-lecie jubileuszu – co przedstawił ks. Jerzy Below; Realia życia polskich diakonek – w bardzo poruszającym, osobistym wykładzie dk. Haliny Radacz; Codzienność malowana służbą – w przekazie ks. dr Evy Oslikovej z Kościoła Luterańskiego na Słowacji, gdzie kobiety ordynowane są na księży prezbiterów od 1951r.
 
Uczestniczki Forum w liczbie 70, przybyłe ze wszystkich diecezji Kościoła reprezentowały następujące Parafie:
-z Diecezji Cieszyńskiej: Cieszyn, Goleszów, Ustroń, Jaworze, Biała i Bielsko;
-z Diecezji Katowickiej: Jastrzębie, Wodzisław, Mikołów, Tychy, Gliwice, Sosnowiec, Kraków;
-z Diecezji Warszawskiej: Warszawa, Żyrardów, Radom, Lublin, Łodź, Tomaszów, Płock;
-z Diecezji Mazurskiej: Kętrzyn;
-z Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej: Elbląg, Rypin, Leszno;
-z Diecezji Wrocławskiej: Wrocław i Szczecin.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Biskup Kościoła Jerzy Samiec, Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego -  Ewa Jóźwiak, misjonarka z Ewangelicznej Fundacji Przyjaciół Rodziny w Warszawie – Walentyna Jarosz, przedstawicielki Kościoła Luterańskiego na Słowacji – ks. dr Eva Oslikova i ks. Anna Cincurakova, zaś z Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej – ks. dr Miriam Prasilova i teol. Jolanta Janik, oraz rzecznik prasowy Kościoła –  Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Modlitwy wieczorne i ranne prowadziły: dk. Ewa Below,  Jolanta Janik i dk. Izabela Sikora.
Sobotni wieczór, poświęcony muzyce i poezji, wybrzmiał Sonatą A-dur Shuberta w wykonaniu Anny Gaś i dwugłosem naprzemiennie prezentowanych wierszy Aleksandry Błahut-Kowalczyk i ks. Sławomira Sikory, które czytała jego żona.

Słowem Bożym podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele Trójcy Świętej w Warszawie, usłużyła dk. Katarzyna Rudkowska.

Całość Forum służyła głębokiej refleksji dotyczącej przyszłości Kościoła i próby zdefiniowania nowych wyzwań, w tym  oczekiwań społeczności ewangelickiej na ordynację kobiet na księży.
 
Hasło biblijne OFKL  okazało się rozświetlającą to zagadnienie odpowiedzią:  Bóg nie patrzy na to, na co patrzy człowiek. Człowiek patrzy na to, co ma przed oczyma, ale Pan patrzy na serce. 1 Sm16,7b
 
Tekst: dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk
Zdjęcia: Aldona Karska