english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Z Diecezji Cieszyńskiej do An der Agger

Partnerskie spotkanie księży Diecezji Cieszyńskiej z duchownymi Okręgu An der Agger

28.10.2013

Kolejny raz, w dniach od 9-11 października br., miało miejsce partnerskie spotkanie księży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Diecezji Cieszyńskiej z księżmi z Diecezji (Kirchenkreis) An der Agger w Niemczech (koło Kolonii). Z Diecezji Cieszyńskiej w spotkaniu wzięło udział 6 osób, ze strony niemieckiej 9 osób.


Z Diecezji Cieszyńskiej do An der Agger

Wszyscy zakwaterowani zostali w dużym obiekcie wypoczynkowym należącym do ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego w miejscowości Marienheide. W Gummersbach powitał nas ks. Gisbert von Spankeren, odpowiedzialny  za  program naszej wizyty i przygotowanie seminarium nt. wypalenia zawodowego.

 

Wspólne seminarium poświęcone było wypaleniu zawodowemu, nazywanego  chorobą cywilizacyjną XXI wieku.Wypalenie zawodowe, syndrom wypalenia zawodowego, syndrom Burnout – występuje, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, pracownik przestaje się rozwijać zawodowo, czuje się przepracowany i niezadowolony z wykonywanego zajęcia, które niegdyś sprawiało mu przyjemność. Jest to wynik streu występującego na skutek przepracowania. Występuje najczęściej w zawodach wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi, wśród psychologów, pedagogów, lekarzy, nauczycieli, pielęgniarek czy duchownych. Uczestnicy seminarium  w trakcie referatu ks. prof. Wolfganga Jacoba z Kolonii mogli zapoznać się z charakterystyką „syndromu  Burnout”  oraz profilaktyką.

 

Poruszany temat okazał się bardzo aktualny, o czym świadczyć mogła dyskusja trwająca  do godzin popołudniowych. Wieczorem odbyła się  uroczysta kolacja ze zwierzchnikiem  Okręgu An der Agger , księdzem superintendentem Jűrgenem Knabe i członkami rady synodalnej. Był czas na omówienie wzajemnych dalszych kontaktów oraz snucie planów na przyszłość.

 

W  kolejnym dniu pobytu  uczestnicy wyjazdu mieli  możliwość zapoznać się z różnymi formami pracy diakonijnej, prowadzonej  przez naszych partnerów z Niemiec. Zwiedzaliśmy  m.in. w Waldbroel stację diakonijną, ambulatoryjne hospicjum, punkt udzielania porad pokrzywdzonym i dłużnikom, otwartą całodzienną szkołę, a nawet sklep z używanymi rzeczami dostępny dla wszystkich. W Bergneustadt poznawaliśmy nowe rozwiązania w domu opieki dla ludzi z demencją starczą oraz pracę w przedszkolu prowadzonym przez Joanitów. Wieczorem braliśmy udział w nabożeństwie ekumenicznym w Wipperfűrth. Po nabożeństwie odbył się ciekawy koncert w wykonaniu Duo „Windwood”.

  

ks. Andrzej Czyż

 

***

 

Uczestnicy wyjazdu dziękują ks. radcy Piotrowi Wowry z Ustronia za koordynowanie partnerskich kontaktów  oraz przygotowanie naszego wyjazdu do Niemiec.