english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Z kolędą w kościele Ebez-Ezer

Muzyczne świętowanie w Dzięgielowie

27.01.2013

6 stycznia, Święto Epifanii, godz. 16:00; to już stała pozycja w naszym parafialnym kalendarzu. Tak więc i na początku nowego 2013 roku mogliśmy wziąć udział w kolejnym, X już Wieczorze Kolęd.


Z kolędą w kościele Ebez-Ezer

Chociaż nie jest to najważniejsze, ale spadł w końcu tego dnia śnieg i to sprawiło, że w bardziej świątecznym nastroju w naszym dzięgielowskim kościele Eben-Ezer spotkali się nie tylko wykonawcy i parafianie ale również goście, znajomi, bliscy spoza parafii czy nawet z innych miejscowości.

 

Zadanie poprowadzenia tego koncertu wziął na siebie nasz proboszcz, ks. Marek Londzin.

 

Wiemy, że jesteśmy rozśpiewanym zborem /a przynajmniej takie mamy o sobie zdanie/; nie mogło się więc obyć bez wspólnego kolędowania.  Byliśmy zachęcani  nie tylko do śpiewania wyznaczonych pieśni z akompaniamentem pianina, skrzypiec i gitary, ale też  do aktywności przez poszczególnych wykonawców czy dyrygentów. Tak więc nikt nie mógł się zmęczyć czy znudzić samym siedzeniem i słuchaniem.

 

A jacy wykonawcy pojawili się w tym roku?  Mając wielkie bogactwo osób muzykujących i śpiewających postawiliśmy zdecydowanie na naszych parafian. Przedstawiciele wszystkich grup wiekowych zaprezentowali szeroki wachlarz stylów muzyki i instrumentów.

 

Zachwycały nas utwory instrumentalne w wykonaniu Justyny, Eli i Ewy Zwias, Anny Stanieczek /skrzypce, altówka/, Pawła Glajcara /saksofon, klarnet/, Emilii i Dawida Mielke /gitary/.

 

Wielkie brawa zebrał rodzinny zespół Glajcar Band za energetyczne wykonanie tradycyjnych kolęd. Zaskoczeniem była tu „niespodziewana zamiana miejsc”: Piotr „przesiadł” się do pianina ustępując miejsca przy perkusji tacie Krzysztofowi, towarzyszyli im Marta i Paweł.

 

Śpiew solowy zaprezentowali Julka Plinta z akompaniującą na pianinie siostrą Olą, Darek Kawulok, a także Jola Cieślar /akomp. Zbyszek Krzemień/.

 

Chóry reprezentowane były przez dziecięco-młodzieżowy JUNIOR prowadzony przez Ewę Zwias oraz mieszany dyrygowany przez p. Annę Stanieczek.

 

Pierwszy z nich zaprezentował zarówno tradycyjne kolędy w aranżacji komputerowej /Z.Krzemień/ jak i nowsze pieśni świąteczne /Shakin’Stevens, Bogusław Haręża/.

 

Chór mieszany na pewno zaspokoił oczekiwania bardziej tradycyjnej grupy słuchaczy: zaśpiewał 5 kolęd, w tym m.in. hymn Epifanii czyli „Mędrcy świata”.  Niespodzianką było zaśpiewanie kolędy „Do szopy, hej pasterze!” przez megachór czyli połączone siły chóru mieszanego i JUNIOR.

 

Ostatnim punktem programu był występ zespołu Grupa Piątkowa, któremu dyryguje Jola Cieślar, a akompaniuje Z. Krzemień. Zaprezentowali głównie własne kompozycje /A słowo ciałem się stało, I co ty masz z tych Świąt/ oraz aranżacje /Idź, ogłoś to po górach/.

 

Jeden z utworów zobrazowany został prezentacją multimedialną, co stanowiło pewną nowość.

 

To popołudnie pełne kolęd potwierdziło, że Bóg obficie obdarza nas talentami. Nie możemy ich zakopywać, ale pracować nad tym by procentowały. Pocieszające jest też to, że aktualnym chórzystom, śpiewakom i muzykom rosną następcy, więc można mieć nadzieję, że talenty będą rozwijane i wykorzystywane ku radości i korzyści zboru w Dzięgielowie, ale też i całego Kościoła.

 

A dlaczego taki dwuznaczny tytuł relacji?

 

Kilku wykonawców w zapowiedziach czy też tekstach pieśni zwróciło uwagę na to, że coraz bardziej zajmują nas tematy i zabiegi okołoświąteczne, które nas odciągają od właściwego celu i sensu Świąt Bożego Narodzenia lub go „zamydlają”.

 

Oby łaskawy Bóg pomógł nam we właściwym przeżywaniu tych Świąt tak byśmy mogli poświęcić je głównemu Solenizantowi czyli Jezusowi.

 

Zbyszek  Krzemień 17.01.2013

 

Aniołek w sklepie, zakupów kosz,

W szafach porządek, na czole pot.

Bombki, choinka, prezentów moc,

Magiczny wieczór, bajeczna noc.

 

I co ja mam z tych świąt?             

Czym one dla mnie są?

I gdzie jest Jezus?                          

 

Gwiazdka na niebie, na stole karp,

Sianko w woreczku, rodzinny gwar.

Szopka i osioł, kolędy dźwięk,

Wróżby z orzecha, jemioły pęk.

 

I co ja mam z tych świąt?          

Czym one dla mnie są?                                                    

I gdzie jest Jezus?                        

Czy miejsce dla Niego mam?   

Czy znajdę dla Niego czas?      

Czy będzie kimś więcej niż

Dzieciątkiem w żłóbeczku?

 

Opłatek- ten to potęgę ma:

Potrafi przykryć pokłady zła.

Wrogowie sobie podają dłoń-

Szkoda, że tylko na jedną noc.

 

I co ty masz z tych świąt?               

Czym one dla Ciebie są?

I gdzie jest Jezus?                             

Czy miejsce dla Niego masz?          

Czy znajdziesz dla Niego czas?       

Czy będzie kimś więcej niż

Dzieciątkiem w żłóbeczku?