english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zagrały tomaszowskie organy

Zakończenie remontu zabytkowych organów

24.06.2013

W niedzielę, 9 czerwca, uroczyście świętowano zakończenie remontu zabytkowych organów ewangelickiego kościoła Zbawiciela w Tomaszowie Mazowieckim.


Zagrały tomaszowskie organy

Nabożeństwo dziękczynne zgromadziło miejscowych parafian, duchownych i zaproszonych gości. Wśród nich szczególne miejsce zajęli przedstawiciele ewangelickich darczyńców z Drezna, Guben, Hannoweru (Niemcy), z Prešova na Słowacji oraz z Moskwy, których wkład finansowy w renowację instrumentu jest nie do przecenienia.

 

W czasie nabożeństwa Słowem Bożym dzieli się zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec oraz ks. dr Rainer Stahl - dyrektor Marti-Luther-Bund z Niemiec. Miejscowy chór parafialny oraz chór z kościoła zamkowego w Guben uświetnił uroczystość pieśniami dziękczynnymi.

 

Po nabożeństwie odbył się okolicznościowy koncert muzyki organowej i chóralnej.

 

Przy okazji uroczystego uruchomienia organów, proboszcz tomaszowskiej Parafii ks. Roman Pawlas, wręczył honorowe statuetki Dębu Lutra osobom, które przyczyniły się do renowacji instrumentu.

 

Tomaszowskie 31-głosowe organy zostały wykonane przez firmę braci Walter z Góry na Dolnym Śląsku.

 

Zakład budowy i rekonstrukcji organów braci Walter został założony przez Gottlieba Andreasa Waltera, organmistrza z Góry Śląskiej w 1824 roku. W roku 1850 jego najstarsi synowie Theodor i Ludwig przejęli interes ojca. Młodszy syn Emil przyłączył się do nich w roku 1869 i pracował do 1904 r. Po odejściu Theodora Waltera współpracownikiem braci został w roku 1892 Richard, syn Ludwiga. Ostatnie informacje o tej firmie konstruktorów organów pochodzą z 1941 roku.

 

W czasie swojej działalności firma braci Walter wykonała kilkadziesiąt instrumentów dla kościołów ewangelickich i katolickich głównie na terenie Dolnego Śląska, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego.

 
BIK według Kwartalnika Górowskiego 32/2010