english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Angielskie relacje luterańsko-anglikańskie

  Angielskie relacje luterańsko-anglikańskie

  07.08.2014 14 lipca br. Synod Generalny Kościoła Anglii przyjął rezolucję, zezwalającą na konsekracje biskupie kobiet. Stało się to po latach dyskusji i sporów. czytaj całość »
 • Usprawiedliwienie i wolność

  Usprawiedliwienie i wolność

  07.08.2014 Na zlecenie Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) powstał 100-stronicowy dokument Usprawiedliwienie i wolność stworzony przez cenionych teologów ewangelickich, w tym m.in. ks. prof. Christopha Markschiesa, prof. Volkera Leppina, bp Kirsten Fehrs i ks. prof. Margott Kaessman, ambasador EKD ds. Dekady Reformacji. czytaj całość »
 • Musical o Lutrze

  Musical o Lutrze

  20.07.2014

  Wielkie dzieło sceniczne na chór i orkiestrę przygotowuje na jubileusz 500-lecia Reformacji Ewangelicki Kościół Westfalii. Oratorium poświęcone ks. Marcinowi Lutrowi zostanie wykonane po raz pierwszy w Święto Reformacji 2015 roku w Dortmundzie. Zaplanowano udział 2000 chórzystów, orkiestry symfonicznej oraz zespołu wykonującego muzykę współczesną. Za piosenki i teksty odpowiedzialni będą cenieni muzycy Dieter Falk oraz Michael Kunze. czytaj całość »

 • Kiedy nastąpi uznanie Kościoła ewangelickiego?

  Kiedy nastąpi uznanie Kościoła ewangelickiego?

  09.07.2014
  Razem 2017 – to tytuł wspólnej, rzymskokatolicko-luterańskiej platformy internetowej, na której znane osoby życia kościelnego (nie tylko teolodzy) komentują fragmenty dokumentu „Od konfliktu do komunii”. Inicjatywa nabiera rozpędu i zdobywa kolejne głosy w ekumenicznej debacie. czytaj całość »
 • Ks. Tveit ponownie sekretarzem generalnym ŚRK

  Ks. Tveit ponownie sekretarzem generalnym ŚRK

  09.07.2014 Luterański teolog ks. dr Olav Tveit poozstanie na stanowisku sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) - zdecydowała Komisja Centralna ŚRK podczas posiedzenia w Genewie. Ks. Tveit będzie pełnił swój urząd przez kolejne pięć lat. czytaj całość »
 • Jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód

  Jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód

  21.06.2014 Jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód – pod takim mottem biblijnym (Ps 1,3) spotkała się w Medan (Indonezja) Rada Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). 49-osobowy organ ze wszystkich regionów ŚFL spotyka się raz w roku i zarządza ŚFL między Zgromadzeniami Ogólnymi. Kolejne odbędzie się w 2017 roku w Namibii i będzie połączone z globalnymi obchodami 500-lecia Reformacji organizowanymi przez Światową Federację Luterańską, do której należy również Kościół Ewangelicko-Augsburski. czytaj całość »
 • Abp Antje Jackelen prymasem Szwecji

  Abp Antje Jackelen prymasem Szwecji

  18.06.2014 Módlcie się za mnie, jak i ja modlę się za was – tymi słowami abp Antje Jackelen przyjęła podczas uroczystej liturgii jako pierwsza kobieta w historii Kościoła Szwecji (Svenska kyrkan) urząd Arcybiskupa Uppsali i prymasa Kościoła. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowali w Uppsali biskup Jerzy Samiec i prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza. czytaj całość »
 • Kobiety i Reformacja

  Kobiety i Reformacja

  18.06.2014 Niemal każdy ewangelik i ewangeliczka z łatwością rozpozna twarze reformatorów takich jak: Marcin Luter, Jan Kalwin, Filip Melanchton. Są i tacy, którym doskonale znana jest twarz Katarzyny von Bora, żony Lutra. Jednak zapytani o inne postacie, szczególnie kobiety, stajemy przed dylematem kim były i czego dokonały? Czy w ogóle kobiety angażowały się w działalność reformacyjną? czytaj całość »