english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Luterański kościół nad Jordanem

  Luterański kościół nad Jordanem

  14.01.2014 W Święto Epifanii nad rzeką Jordan, gdzie według przekazu biblijnego św. Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa, poświęcono kościół luterański. Jest to już czternasta świątynia chrześcijańska na historycznym obszarze związanym z Chrztem Pańskim. czytaj całość »
 • We Francji przed Jubileuszem Reformacji

  We Francji przed Jubileuszem Reformacji

  05.01.2014 Zjednoczony Kościół Protestancki Francji, w skład którego wchodzą dwa główne historyczne Kościoły ewangelickie – reformowany i luterański – przygotowuje się do świętowania 500-lecia Reformacji. czytaj całość »
 • Luteranie w Azji o Lutrze i Reformacji

  03.01.2014 Luterańscy teolodzy z różnych części Azji powołali grupę roboczą, której zadaniem będzie popularyzacja teologii Marcina Lutra oraz wzmocnienie luterańskiej tożsamości w azjatyckim kontekście. Podobną inicjatywę założyli niedawno afrykańscy luteranie. Obydwa projekty wpisują się w przygotowania do obchodów 500-lecia Reformacji. Zarówno w Afryce, jak i w Azji liczba wiernych systematycznie rośnie. czytaj całość »
 • Zmiany u słoweńskich luteranów

  Zmiany u słoweńskich luteranów

  01.01.2014 W grudniu 2013 r. Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Słowenii powitał nowego zwierzchnika, którym został ks. Geza Filo, proboszcz parafii luterańskiej z Lublany. W uroczystości wprowadzenia w urząd nowego biskupa, która odbyła się 1 grudnia br., uczestniczył prezydent Republiki Słowenii Borut Pahor, a także goście ekumeniczni z nuncjuszem apostolskim na czele. czytaj całość »
 • Bożonarodzeniowe orędzie Prezydenta ŚFL

  Bożonarodzeniowe orędzie Prezydenta ŚFL

  24.12.2013 Modlę się, aby Święta Narodzenia Pańskiego odnowiły nasze zobowiązanie do wspólnego świadectwa, które przemienia nienawiść w miłość, ucisk w wolność, wojnę w pokój, wrogość w pojednanie, a nieufność w zaufanie – napisał w orędziu bożonarodzeniowym ks. bp Munib Younan, prezydent Światowej Federacji Luterańskiej, a zarazem zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Jordanii i Ziemi Świętej. czytaj całość »
 • Bawaria też uczci Reformację

  Bawaria też uczci Reformację

  22.12.2013 Bawaria kojarzona jest tradycyjnie z najbardziej katolickim regionem Niemiec, jednak to właśnie bawarski rząd podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do ustanowienia Święta Reformacji w 2017 roku dniem ustawowo wolnym od pracy. czytaj całość »
 • Afryka i teologia luterańska

  Afryka i teologia luterańska

  22.12.2013 Wraz z początkiem Adwentu 25 teologów luterańskich z Afryki powołało grupę roboczą, której celem jest promowanie teologii luterańskiej. To właśnie na Czarnym Kontynencie Kościoły luterańskie rosną w siłę i również one chcą wnieść swój wkład w zbliżający się jubileusz 500-lecia Reformacji, prezentując afrykańską perspektywę teologii luterańskiej. czytaj całość »
 • Z wizytą w Szwecji

  Z wizytą w Szwecji

  15.12.2013 W dniach od 9 do 10 grudnia br. delegacja Kościoła Ewangelickiego w Polsce przebywała z wizytą roboczą w Diecezji Uppsala Kościoła Luterańskiego Szwecji. czytaj całość »