english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Towarzyszenie w żałobie

  Towarzyszenie w żałobie

  19.03.2014 W ramach projektu Grundtvig „Towarzyszenie w żałobie w międzykulturowym i międzyreligijnym kontekście” w dniach 5-9 marca br. we Vricku na Słowacji odbyła się pierwsza konferencja. czytaj całość »
 • Reformacja DZIŚ

  Reformacja DZIŚ

  06.02.2014

  Instytut Społeczno-Naukowy Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (SI) zainaugurował cykl publikacji zatytułowany „Reformacja DZIŚ”. Broszury podejmują istotne kwestie społeczno-etyczne w świetle tradycji reformacyjnej. Trzy pierwsze z ponad 20 zaplanowanych publikacji poświęcone są takim zagadnieniom jak zawód, diakonia i kapitalizm. czytaj całość »

 • Rok 2017 po austriacku

  Rok 2017 po austriacku

  06.02.2014 - Mam nadzieję, że jubileusz 500-lecia Reformacji w 2017 roku będzie świętowany również ekumenicznie, nawet jeśli Kościół rzymskokatolicki ma problem z tym pojęciem – powiedział biskup Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Austrii Michael Bünker. czytaj całość »
 • Luterański kościół nad Jordanem

  Luterański kościół nad Jordanem

  14.01.2014 W Święto Epifanii nad rzeką Jordan, gdzie według przekazu biblijnego św. Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa, poświęcono kościół luterański. Jest to już czternasta świątynia chrześcijańska na historycznym obszarze związanym z Chrztem Pańskim. czytaj całość »
 • We Francji przed Jubileuszem Reformacji

  We Francji przed Jubileuszem Reformacji

  05.01.2014 Zjednoczony Kościół Protestancki Francji, w skład którego wchodzą dwa główne historyczne Kościoły ewangelickie – reformowany i luterański – przygotowuje się do świętowania 500-lecia Reformacji. czytaj całość »
 • Luteranie w Azji o Lutrze i Reformacji

  03.01.2014 Luterańscy teolodzy z różnych części Azji powołali grupę roboczą, której zadaniem będzie popularyzacja teologii Marcina Lutra oraz wzmocnienie luterańskiej tożsamości w azjatyckim kontekście. Podobną inicjatywę założyli niedawno afrykańscy luteranie. Obydwa projekty wpisują się w przygotowania do obchodów 500-lecia Reformacji. Zarówno w Afryce, jak i w Azji liczba wiernych systematycznie rośnie. czytaj całość »
 • Zmiany u słoweńskich luteranów

  Zmiany u słoweńskich luteranów

  01.01.2014 W grudniu 2013 r. Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Słowenii powitał nowego zwierzchnika, którym został ks. Geza Filo, proboszcz parafii luterańskiej z Lublany. W uroczystości wprowadzenia w urząd nowego biskupa, która odbyła się 1 grudnia br., uczestniczył prezydent Republiki Słowenii Borut Pahor, a także goście ekumeniczni z nuncjuszem apostolskim na czele. czytaj całość »
 • Bożonarodzeniowe orędzie Prezydenta ŚFL

  Bożonarodzeniowe orędzie Prezydenta ŚFL

  24.12.2013 Modlę się, aby Święta Narodzenia Pańskiego odnowiły nasze zobowiązanie do wspólnego świadectwa, które przemienia nienawiść w miłość, ucisk w wolność, wojnę w pokój, wrogość w pojednanie, a nieufność w zaufanie – napisał w orędziu bożonarodzeniowym ks. bp Munib Younan, prezydent Światowej Federacji Luterańskiej, a zarazem zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Jordanii i Ziemi Świętej. czytaj całość »