english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Kobiety i Reformacja

  Kobiety i Reformacja

  18.06.2014 Niemal każdy ewangelik i ewangeliczka z łatwością rozpozna twarze reformatorów takich jak: Marcin Luter, Jan Kalwin, Filip Melanchton. Są i tacy, którym doskonale znana jest twarz Katarzyny von Bora, żony Lutra. Jednak zapytani o inne postacie, szczególnie kobiety, stajemy przed dylematem kim były i czego dokonały? Czy w ogóle kobiety angażowały się w działalność reformacyjną? czytaj całość »
 • Ekumenicznie w Chinach

  Ekumenicznie w Chinach

  18.06.2014 W tym roku minie 15 lat od podpisania Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu, najważniejszego dokumentu dialogu rzymskokatolicko-luterańskiego ostatnich dekad. Z tej okazji chińscy luteranie i katolicy dokonali wspólnego tłumaczenia dokumentu. czytaj całość »
 • Zurych Miastem Reformacji

  Zurych Miastem Reformacji

  25.05.2014 Wspólnota Ewangelickich Kościołów w Europie (WEKE), zrzeszająca Kościoły luterańskie, ewangelicko-unijne, reformowane i metodystyczne, przyznała Zurychowi tytuł Miasta Reformacji – poinformował austriacki biskup luterański Michael Bünker, sekretarz generalny (WEKE). Lista będzie systematycznie rozszerzana – zapowiedział biskup. czytaj całość »
 • Węgierski Luter animowany

  Węgierski Luter animowany

  15.05.2014 Jednym z flagowych projektów Kościoła luterańskiego na Węgrzech związanych z obchodami 500-lecia Reformacji jest produkcja filmu animowanego o ks. Marcinie Lutrze z napisami w różnych wersjach językowych. W marcu 2014 roku odbyła się premiera pierwszych odcinków prezentujących początkowe etapy w życiu Wittenberskiego Reformatora. czytaj całość »
 • Wieści z Afryki

  Wieści z Afryki

  29.04.2014 W Burkina Faso chrześcijanie, których wspiera Centrum Misji i Ewangelizacji zorganizowali pierwszą w historii swojej wspólnoty Noc Uwielbienia. czytaj całość »
 • Węgry i jubileusz Reformacji

  Węgry i jubileusz Reformacji

  25.04.2014 Węgierski rząd powołał komisję państwowo-kościelną ds. obchodów 500-lecia Reformacji. Oprócz przedstawicieli rządu w skład komisji wejdą reprezentanci Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego oraz Kościoła Reformowanego. Niezależnie od nowej komisji działa luterańska komisja kościelna ds. 500-lecia Reformacji. czytaj całość »
 • Razem 2017

  Razem 2017

  25.04.2014 Instytut Ekumeniczny Johanna Adama Möhlera oraz Niemiecki Komitet Narodowy Światowej Federacji Luterańskiej uruchomiły wspólną stronę internetową www.2017gemeinsam.de poświęconą dokumentowi Od konfliktu do komunii. Tekst opublikowany w 2013 roku został opracowany przez międzynarodową, luterańsko-rzymskokatolicką Komisję ds. Dialogu w związku ze zbliżającym się jubileuszem 500-lecia Reformacji. czytaj całość »
 • Towarzyszenie w żałobie

  Towarzyszenie w żałobie

  19.03.2014 W ramach projektu Grundtvig „Towarzyszenie w żałobie w międzykulturowym i międzyreligijnym kontekście” w dniach 5-9 marca br. we Vricku na Słowacji odbyła się pierwsza konferencja. czytaj całość »