english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Luteranie po rezygnacji Benedykta XVI

  Luteranie po rezygnacji Benedykta XVI

  12.02.2013 Ogłoszona 11 lutego przez Benedykta XVI rezygnacja z urzędu Biskupa Rzymu poruszyła również luteran w wielu częściach świata. - Ogromnie doceniamy poświęcenie papieża Benedykta w poszukiwanie jedności Kościoła i jego poparcie dla trwających dialogów ekumenicznych. Papież wspierał wspólną podróż luteran i katolików przez ostatnie 50 lat – głosi wspólny tekst oświadczenia ks. bp. Mouniba Younana i ks. dr. Martina Junge, prezydenta i sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). czytaj całość »
 • NIE dla ordynariatu dla byłych luteran

  NIE dla ordynariatu dla byłych luteran

  22.01.2013 Z wielką obawą odniosła się Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) do niedawnej propozycji prefekta Kongregacji Nauki Wiary abpa Gerharda Ludwiga Müllera w sprawie utworzenia w Kościele rzymskokatolickim specjalnych struktur dla byłych luteran na wzór tych, które powstały dla byłych anglikanów. czytaj całość »
 • M. Rekowski na czele Kościoła Nadrenii

  M. Rekowski na czele Kościoła Nadrenii

  10.01.2013 Manfred Rekowski zostanie nowym prezesem Kościoła Nadrenii. Synod Kościoła wybrał 10 stycznia 54-letniego teologa na podczas dorocznej sesji w miejscowości Bad Neuenahr niedaleko Düsseldorfu. czytaj całość »
 • Trójgłos na temat chrztu

  Trójgłos na temat chrztu

  29.12.2012 14 grudnia br. zakończyły się w Rzymie kilkudniowe obrady komisji trójstronnej, składającej się z przedstawicieli Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) oraz Światowej Konferencji Menonitów (ŚKM), nt. sakramentu Chrztu Świętego. czytaj całość »
 • Życzenia Światowej Federacji Luterańskiej

  Życzenia Światowej Federacji Luterańskiej

  24.12.2012 Nadzieja Świąt Bożego Narodzenia jest taka sama jak 2.000 lat temu, że oto Bóg pojedna w Chrystusie świat ze sobą. Pojednanie było obecne w ubogiej grocie betlejemskiej, pojednanie jest także Bożym przesłaniem i darem dla nas dzisiaj – napisał w pozdrowieniu świątecznym ks. bp Munib A. Younan, prezydent Światowej Federacji Luterańskiej oraz zwierzchnik luteran zamieszkujących Ziemię Świętą. czytaj całość »
 • Chrześcijanie w liczbach

  Chrześcijanie w liczbach

  23.12.2012 Ceniony ośrodek badawczy Pew Research Center opublikował po raz kolejny raport na temat religijności na świecie.  czytaj całość »
 • Luteranie pomagają uchodźcom

  Luteranie pomagają uchodźcom

  23.12.2012 Po raz pierwszy w historii ONZ odbyło się w Genewie spotkanie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) z 400 przedstawicielami organizacji religijnych. Uczestnikiem dialogu była również Światowa Federacja Luterańska (ŚFL), która jest piątym co do wielkości partnerem UNHCR. Pod opieką luterańskich organizacji charytatywnych znajduje się ok. 1,5 miliona uciekinierów na całym świecie. czytaj całość »
 • Do Drezna na 578. jarmark

  Do Drezna na 578. jarmark

  14.12.2012 8 grudnia, zmieniając kilkuletnią już tradycję przedświątecznych wyjazdów do Wiednia, grupa prawie czterdziestu osób drogomyskiej parafii wybrała koleją do Drezna, by zobaczyć i poczuć atmosferę jednego z najstarszych w Niemczech jarmarku bożonarodzeniowego, który w tym roku odbywał sie już po raz 578. czytaj całość »