english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Luteranie w Azji o Lutrze i Reformacji

  03.01.2014 Luterańscy teolodzy z różnych części Azji powołali grupę roboczą, której zadaniem będzie popularyzacja teologii Marcina Lutra oraz wzmocnienie luterańskiej tożsamości w azjatyckim kontekście. Podobną inicjatywę założyli niedawno afrykańscy luteranie. Obydwa projekty wpisują się w przygotowania do obchodów 500-lecia Reformacji. Zarówno w Afryce, jak i w Azji liczba wiernych systematycznie rośnie. czytaj całość »
 • Zmiany u słoweńskich luteranów

  Zmiany u słoweńskich luteranów

  01.01.2014 W grudniu 2013 r. Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Słowenii powitał nowego zwierzchnika, którym został ks. Geza Filo, proboszcz parafii luterańskiej z Lublany. W uroczystości wprowadzenia w urząd nowego biskupa, która odbyła się 1 grudnia br., uczestniczył prezydent Republiki Słowenii Borut Pahor, a także goście ekumeniczni z nuncjuszem apostolskim na czele. czytaj całość »
 • Bożonarodzeniowe orędzie Prezydenta ŚFL

  Bożonarodzeniowe orędzie Prezydenta ŚFL

  24.12.2013 Modlę się, aby Święta Narodzenia Pańskiego odnowiły nasze zobowiązanie do wspólnego świadectwa, które przemienia nienawiść w miłość, ucisk w wolność, wojnę w pokój, wrogość w pojednanie, a nieufność w zaufanie – napisał w orędziu bożonarodzeniowym ks. bp Munib Younan, prezydent Światowej Federacji Luterańskiej, a zarazem zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Jordanii i Ziemi Świętej. czytaj całość »
 • Bawaria też uczci Reformację

  Bawaria też uczci Reformację

  22.12.2013 Bawaria kojarzona jest tradycyjnie z najbardziej katolickim regionem Niemiec, jednak to właśnie bawarski rząd podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do ustanowienia Święta Reformacji w 2017 roku dniem ustawowo wolnym od pracy. czytaj całość »
 • Afryka i teologia luterańska

  Afryka i teologia luterańska

  22.12.2013 Wraz z początkiem Adwentu 25 teologów luterańskich z Afryki powołało grupę roboczą, której celem jest promowanie teologii luterańskiej. To właśnie na Czarnym Kontynencie Kościoły luterańskie rosną w siłę i również one chcą wnieść swój wkład w zbliżający się jubileusz 500-lecia Reformacji, prezentując afrykańską perspektywę teologii luterańskiej. czytaj całość »
 • Z wizytą w Szwecji

  Z wizytą w Szwecji

  15.12.2013 W dniach od 9 do 10 grudnia br. delegacja Kościoła Ewangelickiego w Polsce przebywała z wizytą roboczą w Diecezji Uppsala Kościoła Luterańskiego Szwecji. czytaj całość »
 • Single w Pisku

  Single w Pisku

  30.11.2013 W dniach 9-11 listopada  2013 r. w Pisku (Republika Czeska) odbył się diecezjalny weekend dla singli, organizowany przez Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury. czytaj całość »
 • Parafianie z Mikołajek na Łotwie

  Parafianie z Mikołajek na Łotwie

  29.11.2013 W dniach 9-11 listopada grupa parafian wraz z proboszczem przebywała z wizytą w łotewskim mieście Lipawa. Celem naszych odwiedzin była jedna z tamtejszych parafii ewangelickich. czytaj całość »