english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Kirchentag w Hamburgu

  Kirchentag w Hamburgu

  03.05.2013 1 maja rozpoczęły się w Hamburgu 34. Ewangelickie Dni Kościoła w Hamburgu (Kirchentag). To największe wydarzenie organizowane przez protestantów w Europie, w którym uczestniczą również ewangelicy różnych wyznań z całej Europy, w tym także z Polski. Od wielu lat stałymi uczestnikami Kirchentagu są także chrześcijanie wyznania rzymskokatolickiego. czytaj całość »
 • Kurtuazyjnie i ekumenicznie

  Kurtuazyjnie i ekumenicznie

  13.04.2013 8 kwietnia papież Franciszek przyjął podczas prywatnej audiencji delegację Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) z ks. prezesem Nikolausem Schneiderem na czele. W spotkaniu uczestniczył kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. czytaj całość »
 • Szwedzi przed wyborami

  Szwedzi przed wyborami

  13.04.2013 15 września br. szwedzcy luteranie pójdą do urn i wybiorą nowe rady parafialne, rady diecezjalne i najważniejszy organ władzy w Kościele – synod. Krótko po Wielkanocy zamknięte zostaną listy kandydatów, którzy do września zabiegać będą o głosy. W głosowaniu mogą brać udział członkowie Kościoła Szwecji, którzy ukończyli 16 lat. W ostatnich wyborach do wszystkich gremiów wybrano 36 tys. osób. czytaj całość »
 • Luteranie o psalmach

  Luteranie o psalmach

  20.03.2013 21 marca 2013 r. rozpoczną się w Eisenach tygodniowe konsultacje Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) poświęcone starotestamentowej Księdze Psalmów. czytaj całość »
 • Bez Chrystusa nie ma stabilności

  Bez Chrystusa nie ma stabilności

  22.03.2013 21 marca odbyła się podwójna intronizacja abp. Justina Welby’ego na urząd arcybiskupa diecezji Canterbury, najstarszej diecezji w Anglii, oraz na tronie św. Augustyna jako metropolitę i Prymasa Całej Anglii, która oznacza również objęcie honorowego przewodnictwa nad Wspólnotą Anglikańską. czytaj całość »
 • Luteranie pozdrawiają papieża Franciszka

  Luteranie pozdrawiają papieża Franciszka

  15.03.2013 Luteranie cieszą się wraz z katolikami z wyboru nowego papieża i wzywają Biskupa Rzymu do dalszej współpracy z chrześcijanami tradycji luterańskiej. czytaj całość »
 • Luteranie modlą się za papieża

  Luteranie modlą się za papieża

  11.03.2013 28 lutego br, w dzień ustąpienia papieża Benedykta XVI prezydent Światowej Federacji Luterańskiej bp Munib Younan oraz sekretarz generalny ks. dr Martin Junge podziękowali odchodzącemu papieżowi za jego wkład dla ekumenizmu, dziękując Benedyktowi za głęboką i szczerą wymianę teologiczną oraz wspieranie dialogu. czytaj całość »
 • 40 lat Konkordii Leuenberskiej

  40 lat Konkordii Leuenberskiej

  01.03.2013 Kościoły ewangelickie w Europie obchodzą 40. rocznicę podpisania Konkordii Leuenberskiej, której sygnatariuszem jest m.in. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP. czytaj całość »