english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Amerykańscy luteranie mają nowego zwierzchnika

  Amerykańscy luteranie mają nowego zwierzchnika

  02.09.2013 Wciąż odradza się na nowo - pod takim hasłem odbywało się w dniach od 12 do 17 sierpnia w Pittsburghu Zgromadzenie Generalne Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA), największego Kościoła luterańskiego w USA. czytaj całość »
 • Rozkład jazdy na luterański jubileusz

  Rozkład jazdy na luterański jubileusz

  26.07.2013 Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) opublikowała raport specjalnego komitetu ds. 500-lecia Reformacji. Dokument został przyjęty podczas posiedzenia Rady ŚFL, gremium wykonawczego organizacji, zrzeszającej obecnie 142 Kościołów luterańskich z 79 krajów, w tym Polski. W skład komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich siedmiu regionów ŚFL. Dokument przedstawia obecny stan przygotowań do obchodów 500-lecia Reformacji, również w kontekście ekumenicznym, oraz zawiera rekomendacje i cele wspólnego świętowania w 2017 roku. czytaj całość »
 • Luteranka wiceprezydentem KKE

  Luteranka wiceprezydentem KKE

  14.07.2013 8 lipca zakończyły się w Budapeszcie obrady 14. Zgromadzenia Ogólnego Konferencji Kościołów Europejskich (KKE), odbywające się pod hasłem „Dlaczego teraz zwlekasz?”. Organizacja, zrzeszająca 114 Kościołów tradycji prawosławnej, anglikańskiej, protestanckiej i starokatolickiej, przyjęła nowy statut oraz wybrała nowe władze. Nowym prezydentem KKE został ordynariusz anglikańskiej diecezji Guildford bp Christopher Hill. czytaj całość »
 • Strasburg i Albert Schweitzer

  Strasburg i Albert Schweitzer

  11.07.2013 Wycieczka Rady Parafialnej parafii Wang z Karpacza do Strasburga.czytaj całość »
 • Karpacz - Ludwigshafen

  Karpacz - Ludwigshafen

  08.07.2013 Chór Ekumeniczny z Karpacza wziął udział w jubileuszu 100-lecia Bratniej Pomocy imienia Gustawa Adolfa w Ludwigshafen.czytaj całość »
 • Powołani do naśladowania

  Powołani do naśladowania

  29.06.2013 Powołani do naśladowania w dzisiejszym świecie – brzmiał temat dorocznego spotkania Rady Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), które odbyło się w dniach od 13 do 18 czerwca br. w Genewie. Rada jest najważniejszym gremium kierowniczym ŚFL, odbywającym się pomiędzy Zgromadzeniami Ogólnymi. Do Rady należy 49 osób, w tym reprezentantka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. czytaj całość »
 • Afrykańskie przygotowania do 500 lat Reformacji

  Afrykańskie przygotowania do 500 lat Reformacji

  24.06.2013 Nie tylko Europa przygotowuje się do jubileuszu 500-lecia Reformacji w ramach Dekady Lutra. Także luteranie w Afryce rozpoczęli intensywne przygotowania do obchodów, które rozpoczną się już za dwa lata – w 2015 roku, w którym przypada 60. rocznica pierwszej Panafrykańskiej Konferencji Kościołów Luterańskich, która odbyła się w miejscowości Marangu w Tanzanii. czytaj całość »
 • Być Kościołem po ewangelicku

  Być Kościołem po ewangelicku

  24.06.2013 Ewangelicy w Austrii przygotowują się do jubileuszu 500-lecia Reformacji. Podczas obrad Synodu Generalnego Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego i Helweckiego Wyznania w Wiedniu przyjęto 15 czerwca 2013 r. dokument Być Kościołem po ewangelicku. 500 lat Reformacji, w którym zarysowano znaczenie reformacyjnych obchodów w 2017 roku. Dokument został również zaakceptowany przez przedstawicieli Kościoła metodystycznego, którzy uczestniczyli w luterańsko-reformowanym synodzie. czytaj całość »