english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zapalmy Światło pamięci

Słowo Biskupa Kościoła

27.01.2016
27 stycznia 2016 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień upamiętnia miliony Żydów zgładzonych podczas drugiej wojny światowej. Jego data przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

Zapalmy Światło pamięci

Fundacja Shalom po raz kolejny prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2016 roku, o godz. 18.00. Symbol płonącej świecy ma być wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego.
 
Biskup Kościoła, ks. Jerzy Samiec wezwał do zapalenia świecy, podkreślając, że również dziś nie można się dystansować od tamtych wydarzeń:
 
Holokaust jest jednym z najokropniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Grupa ludzi, w imię swoich przekonań, arbitralnie zadecydowała, że dla innej grupy, w jej mniemaniu gorszej, nie ma miejsca na ziemi i bez wahania skazała ludzi na zagładę.
 
Kiedy wspominamy to, co się stało, to pojawia się w nas pokusa, by zachować dystans od tego wydarzenia, nie wgłębiać się zbytnio w to, co miało miejsce wtedy i było rzeczywistością dla wielu ludzi.
Jestem jednak przekonany, że te osoby, które stały się więźniami obozów koncentracyjnych, czy zostały zamordowane, też chciały zachować dystans, też nie chciały się angażować. Mogę sobie wyobrazić, że byli wśród nich tacy, którzy myśleli: „Nie chcę się angażować w politykę, nie mam nic przeciwko nazistom i Hitlerowi.  Jeśli nie będę stawał mu na drodze, to zostawi mnie w spokoju”. 
Jednak dystansu nie można było utrzymać. 
Tylko dlatego, że ktoś należał do określonego narodu.... był aresztowany, pozbawiany rodziny, majątku, godności i życia.
 
Nie można się dystansować od Holokaustu póki na świecie są ludzie, którzy przypisują sobie prawo do oceny drugiego człowieka, do autorytatywnego twierdzenia, że wiedzą lepiej, jak należy żyć czy wierzyć. Nie powinno się stać z boku dopóki są ludzie, którzy twierdzą, że inaczej myślących, czy wierzących należy pozbawiać życia.
 
Niestety.... jeszcze nie możemy się dystansować...
 
Zapalmy dzisiaj świecę w oknie. 
 
ks. Jerzy Samiec
Biskup Kościoła