english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zapalmy światło pamięci!

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27.01.2017

Co roku, 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau, obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ma on przypominać wszystkim o tragedii, jaka miała miejsce w okresie II wojny światowej i dotknęła miliony Żydów na całym świecie. 


Zapalmy światło pamięci!

Dlaczego pamiętać o holocauście, dlaczego wracać do trudnych i przerażających obrazów z przeszłości? 
 
Wraz z upływem czasu wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat zacierają się i tracą na autentyczności. Dlatego łatwiej nam myśleć o podziałach, akceptować rasizm i ksenofobię oraz wartościować ludzi. Jesteśmy przekonani, że dzisiaj jest inaczej, że pewne rzeczy nie mogłyby się wydarzyć. Myślimy, że jesteśmy lepszymi ludźmi i mamy lepszy świat.
 
Tymczasem dyskryminacja nie powstaje w obozach. Ona zaczyna się, gdy przestajemy kogoś szanować za jego poglądy i odbierać mu godność, bo jest uchodźcą. Ona zaczyna się wtedy, gdy nie chcemy podać ręki osobie o innym kolorze skóry, albo rozmawiać z kimś, kto wierzy inaczej niż my. Ona zaczyna się wtedy, gdy zaczynamy osądzać i używać słów pełnych nienawiści. Bardzo trudno uwolnić się od schematu My czyli swoi i Oni czyli inni. 
 
Dlatego potrzebny jest taki dzień, gdy sięgniemy pamięcią w przeszłość, dzień, w którym będziemy pamiętać o ofiarach holokaustu oraz przypominać sobie o ludziach, którzy byli prześladowani i tracili życie. Potrzebny jest ten dzień, abyśmy potrafili porzucić nasze uprzedzenia i otworzyć się na ludzi wokół nas.
 
Dzisiaj o godz. 18.00 każda osoba może przywołać pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – światło pamięci. Ważne jest, by to światło nigdy nie zgasło w naszej świadomości.

ks. Jerzy Samiec
Biskup Kościoła