english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zapamiętajcie dobrze znak

Piszą autorzy świątecznego Zwiastuna Ewangelickiego

24.12.2015

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby Bóg nie zesłał widocznego znaku Bożej miłości? – zastanawia się w najnowszym, świątecznym numerze „Zwiastuna Ewangelickiego” ks. Leszek Czyż


Zapamiętajcie dobrze znak

Do różnych znaków, które otaczają nas w nadchodzącym świątecznym czasie, nawiązują lubiani autorzy. Niektóre nas absorbują, zachwycają, ale też niekiedy irytują – ocenia ks. Jan Badura i próbuje w ich natłoku odnaleźć te pełne treści i wyjątkowego dla chrześcijan znaczenia. Przecież same święta Bożego Narodzenia są znakiem – przypomnieniem daru zbawienia, o czym piszą rozważający świąteczną ewangelię kaznodzieje: bp Marian Niemiec i ks. Piotr Mendroch.

 

Bożonarodzeniową historię, którą zwykle znamy od dzieciństwa, interesująco analizuje Grzegorz Olek w oparciu o ewangelię dzieciństwa Jezusa według ewangelisty Łukasza – wiele jej fragmentów zagościło na stałe w liturgii, kulturze i muzyce – pisze autor.

 

O tym, jak świętowano pamiątkę Narodzenia Pańskiego w Wiśle i na Mazurach piszą kolejno Marek Cieślar i Rejnold Kuchn. A gdy będziemy świętować w tym roku, pamiętajmy o tych fałszywie oskarżanych,  poniżanych, uważanych za obcych – zachęca Henryk Dominik. Pamiętajmy też, nie tylko w święta, o swoich dawnych pastorowych – apeluje diakon Małgorzata Gaś.

 

Wiele możemy razem świętować– mówi bp Margot Kässmann w rozmowie z ks. Jerzym Below – odnosząc się w tym przypadku do ekumenicznego aspektu zbliżającego się jubileuszu początków Reformacji, który obchodzić będziemy w 2017 roku.  Z kolei w rubryce 500 lat Reformacji Jerzy Sojka i Łukasz Barański przybliżają mniej znane fakty i postacie związane z tak ważnymi – i spornymi – dokumentami, jak tzw. Interim augsburskie oraz Interim lipskie.

 

Ponadto w numerze relacje z adwentowych spotkań i jarmarków oraz  pierwsza porcja dziecięcych prac nagrodzonych w Reformacyjnym Konkursie Plastycznym 2015.

 

Zachęcamy do lektury i prenumeraty na 2016 rok – tradycyjnej oraz w formacie pdf. CENA prenumeraty za pośrednictwem parafii  pozostaje BEZ ZMIAN.  Przypominamy, że w parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2016 r. Szczegóły na stronie 3. w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2016.