english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zaproszenie do Wrocławia

Jubileusz 500 lat Reformacji we Wrocławiu

12.05.2017

We Wrocławiu trwa VII Festiwal Kultury Protestanckiej, który wpisuje się w diecezjalne obchody jubileuszu 500 lat Reformacji. 


Zaproszenie do Wrocławia

W organizację tego bogatego przedsięwzięcia religijno-kulturalnego włączyły się oprócz Diecezji oraz wrocławskiej parafii Opatrzności Bożej także między innymi Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna, Urząd Miasta Wrocławia oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec.

 

Przed nami jeszcze weekend reformacyjny, podczas którego będzie można wziąć udział w:

 

wernisażu wystawy „Słowo Boże Trwa na wieki. Protestanckie budowle w Europie” – piątek godz. 16.30, Wieża matematyczna w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego;

 

spektaklu przygotowanym przez młodzież z Görlitz: „Luter nigdy nie był na Śląsku” – również w piątek o godz. 19.00 w sali parafialnej Parafii Opatrzności Bożej;

 

a po spektaklu, w kościele Opatrzności Bożej, o godz. 20.30 odbędzie się pokaz laserowy 500 lat Reformacji wzbogacony muzyką m.in. J.S. Bacha, A. Vivaldiego, F. Mendelssohn-Bartholdy’ego oraz W. Kilara.

 

To wszystko w piątek, a w sobotę o 12.00 na wrocławskim rynku nastąpi uroczyste powitanie reformacyjnego busa, który przyjedzie w piątek wieczorem i we Wrocławiu zostanie, aż do niedzielnego popołudnia.

 

Oprócz tego w sobotę odbędą się:

           

Dyskusja panelowa w Domu Europy o godz. 15.00, z udziałem prof. Jerzego Buzka, Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz bpa Waldemara Pytla;

 

o 18.00 w Narodowym Forum Muzyki wystąpi zespół „Śląsk” z programem „Solus Christus”;

 

a o 22.00 na fontannie multimedialnej przy Hali Stulecia zostanie wyświetlony pokaz z logo 500 lat Reformacji, specjalnie dla uczestników obchodów jubileuszowych.

 

Szczególnie jednak Diecezja Wrocławska zaprasza na niedzielne nabożeństwo o godz. 11.00, które będzie miało miejsce w kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu, w tym samym, w którym Johan Hess wygłosił pierwsze reformacyjne kazanie w mieście. Niedzielne kazanie wygłosi bp Ragnar Persenius ze Szwecji. Po nabożeństwie zostanie odsłonięta, odnowiona z okazji jubileuszu, tablica pamiątkowa na ścianie kościoła, wmurowana tam dokładnie sto lat temu dla uczczenia 400 lat Reformacji.

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają do Wrocławia, jednego z dwóch polskich Miast Reformacji.