english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zaproszenie na koncert w Zgierzu

70-lecie założenia zgierskiego chóru

17.11.2018

Ewangelicki Chór Concordia ze Zgierza oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zgierzu zapraszają na Koncert Jubileuszowy z okazji 70 rocznicy założenia Chóru przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu. 


Zaproszenie na koncert w Zgierzu

Koncert odbędzie się w sobotę, 17 listopada 2018 r., o godz. 17.30. 

O Ewangelickim Chórze Concordia: 

Ewangelicki Chór Concordia jest spadkobiercą chóru parafii  w Zgierzu, którego początki sięgają roku 1948. Nazwa natomiast odnosi się bezpośrednio do przedwojennego Stowarzyszenia Śpiewaczego "Concordia", które działało przy zgierskiej parafii luterańskiej. Chór liczy około 20 osób. Repertuar zespołu obejmuje pieśni  XVI/XVII wieczne jak i  współczesne opracowania muzyki chóralnej. 
 
Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Oprócz corocznych występów na diecezjalnych zjazdach chórów miał okazje zaprezentować się w wielu miejscach w Polsce m. in. we  Wrocławiu. Karpaczu, Nidzicy, Istebnej czy w Wiśle, jak również w Niemczech w miejscowościach Altenmedingen oraz Greifswald. 

Warto podkreślić, że chór ma charakter ekumeniczny. Śpiewają w nim członkowie ewangelickich i katolickich parafii w Zgierzu, Ozorkowie i Łodzi.

Chór w 2016 roku zdobył II miejsce w kategorii stowarzyszeń na XIX Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis. W 2017 roku II miejsce na I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Ewangelickiej w Katowicach oraz Wyróżnienie Specjalne na XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej - Żory 2018. 

Mottem zgierskiego chóru jest: jeżeli śpiewamy na chwałę Bożą to róbmy to najlepiej, jak tylko potrafimy. 

Chórem od 2009 r. dyryguje Magdalena Szymańska.


Magdalena Szymańska jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk o Wychowaniu, w zakresie Edukacji Artystycznej. Ukończyła także podyplomowe studia logopedyczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Jest również stypendystką i absolwentką Conservatorio di Musica San Pietro a Majella w Neapolu, w klasie kameralnej prof. Antonio Florio (specjalność - muzyka dawna). Od kilku lat współpracuje z Chórem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu , Chórem Żydowskim „Clil” oraz Towarzystwem Śpiewaczym im. S. Moniuszki w Łodzi. Jest także członkiem kameralnego chóru Vivid Singers.


W programie koncertu usłyszymy tradycyjne i współczesne pieśni chóralne w tradycyjnych i współczesnych opracowaniach,  pieśni ludowe oraz kilka niespodzianek. 

Koncert Patronatem Honorowym objęli: Prezydent Miasta Zgierza p. Przemysław Staniszewski, ks dr. Andrzej Blewiński (Proboszcz Parafii MBDR w Zgierz), Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec oraz Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jan Cieślar. 

Plakat