english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej

Święto chórzystów i pieśni chóralnej

22.05.2015

  W dniu 16 maja 2015 r. w Zgierzu odbyło się coroczne święto chórzystów i pieśni chóralnej.


Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej

Uczestniczyły w nim chóry z parafii luterańskich: w Radomiu, Zgierzu, św. Mateusza w Łodzi, św. Trójcy w Lublinie, Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie oraz dwa chóry z parafii św. Trójcy w Warszawie.

 

Zjazd rozpoczął się o godzinie 10.00 rejestracją uczestników i małym poczęstunkiem w siedzibie zgierskiego Kolegium Nauczycielskiego. Po krótkiej modlitwie prowadzonej przez ks. dra Marcina Undasa rozpoczęły się dwugodzinne warsztaty dla chórzystów, które prowadziła dyrygentka chóru zgierskiego Magdalena Szymańska. Zawierały one cenne wskazówki dotyczące prawidłowej emisji głosu oraz przygotowały chóry do wykonania wspólnych pieśni w czasie Koncertu Galowego. Po zakończeniu warsztatów wręczono wszystkim chórzystom drobny upominek w postaci kubka upamiętniającego tegoroczny Diecezjalny Zjazd Chórów.

 

Po przerwie obiadowej chórzyści opuścili gościnny gmach Kolegium Nauczycielskiego i udali się na teren zgierskiej parafii ewangelickiej. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na kulminację Zjazdu, czyli Koncert Galowy w zgierskiej świątyni luterańskiej.

 

Rozpoczął się on od przywitania przybyłych na koncert chórzystów i słuchaczy przez ks. bpa Jana Cieślara - zwierzchnika Diecezji Warszawskiej oraz ks. dra Marcina Undasa - proboszcza parafii luterańskiej w Zgierzu. Zmówiono także modlitwę i odczytano teksty biblijne.  Prezentację kolejnych zespołów chóralnych i przygotowanego przez nie repertuaru w profesjonalny i bardzo ciekawy sposób prowadziła  Magdalena Kwiatkowska z parafii św. Trójcy w Warszawie.

 

Jako pierwszy wystąpił chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza z Łodzi prowadzony przez Adama Świderskiego. Wykonał dwie pieśni: „Już minął dzień” w tłumaczeniu Adeli Bajko oraz „To tylko Jezus”. Druga pieśń autorstwa ks. Stanisława Kujawy, przywołała u wielu zgromadzonych na koncercie słuchaczy wspomnienie lat swej młodości oraz zespołu „Agape”, który wykonywał ten utwór w latach 80. ubiegłego wieku.

 

Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia prowadzony przez diak. Katarzynę Rudkowską zaprezentował trzy pieśni: „Lascia ch’io pianga” G. F. Händla z opery „Rinaldo”,„Łzy nieba” - wersję słynnego utworu Erica Claptona pt. „Tears in Heaven” oraz „Alleluja” Leonarda Cohena. Dwa ostatnie utwory zostały opracowane na chór przez Mirosławę Cieślak, a autorem słów jest ks. Wojciech Rudkowski. Szczególnych wzruszeń dostarczył słuchaczom utwór „Łzy nieba” ze względu na swój szczególny ładunek emocjonalny.

 

Chór Parafii św. Trójcy z Warszawy wykonał dwie pieśni:  „Pochwal mój duchu” J. S. Bacha oraz „Kom!” - współczesne szwedzkie opracowanie Monici Aslund. Drugi utwór, dzięki swojemu specyficznemu brzmieniu przeniósł nas na chwilę na Czarny Ląd.

 

Chór Vox Gaudii z ewangelickiej parafii św. Trójcy w Warszawie zaprezentował dwa utwory: „Jubilate Deo” Freda Dunna oraz znany wszystkim i często wykonywany przez chóry gospel „Oh, happy Day” Edwina Reubena Hawkinsa. Oba chóry z parafii św. Trójcy w Warszawie prowadziła Zuzanna Kuźniak. Wspomniane zespoły zaprezentowały się jeszcze raz wykonując wspólnie tradycyjną melodię izraelską „Shalom aleichem” w opracowaniu Gila Aldemana.

 

Piąty w kolejności zaprezentował się chór parafii św. Trójcy w Lublinie pod kierownictwem Natalii Zanni – Lewandowskiej. Poprzez wykonanie klasycznych utworów okresu renesansu przeniósł nas do początków śpiewu protestanckiego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy: „Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł oraz dwa Psalmy Mikołaja Gomółki: „Rzekł Pan do Pana mego” oraz „Nieście chwałę, mocarze”.

 

Przedostatnim wykonawcą był chór parafii Wniebowstąpienia Pańskiego z Warszawy prowadzony przez Katarzynę Folgart. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu dwa utwory o pięknej harmonii: „O spójrz na Golgotę” ze Zbioru Pieśni Kościelnych na chór mieszany wydanego w 1966 r. przez Zjednoczony Kościół Ewangeliczny oraz rzadko wykonywany utwór nieznanego autora pt. „Jezu, Jezu”.

 

Gospodarz tegorocznego Zjazdu - chór parafii ewangelickiej ze Zgierza - zaprezentował pod kierownictwem Magdaleny Szymańskiej trzy utwory: „Święty, Święty, Święty” wg słów Reginalda Hebera do muzyki Johna Bacchusa Dykesa w opracowaniu na chór Tomasza Michalaka, następnie „Prowadź Panie mnie” - polskie opracowanie wg „In Your Arms” Oslo Gospel Choir oraz „Panie Święty” Piotra Pałki, który swoim charakterem przywołał klimat krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”.

 

Zwieńczeniem Zjazdu Chórów, na które czekali wszyscy jego uczestnicy było wykonanie przez chórzystów wspólnych pieśni. Chórzystom towarzyszył kwartet smyczkowy w składzie: Ewa Bereżewska – pierwsze skrzypce, Natalia Lubowiecka – drugie skrzypce, Olimpia Wiśniewska – altówka i Marta Podwysocka – wiolonczela.

 

W wykonaniu 130 chórzystów prowadzonych przez Magdalenę Szymańską zabrzmiały w zgierskiej świątyni luterańskiej z wielką mocą dwa utwory:  „Na skale Kościół stoi” Samuela Johna Stonea, oraz „Alleluja, chwalcie Pana” Williama J. Kirkpatricka, z melodią wg „Psałterza” Zjednoczonego Kościoła Prezbiteriańskiego.                 

 

Po wspólnym występie nadszedł czas na rozdanie na ręce dyrygentów dyplomów dla poszczególnych chórów uczestniczących w Zjeździe. Modlitwa Pańska i Błogosławieństwo udzielone przez ks. bpa Jana Cieślara zakończyło oficjalną część Koncertu Galowego.

 

Później, już w zupełnie swobodnej atmosferze nastąpiło przekazanie następnemu organizatorowi diecezjalnych spotkań chóralnych „Batuty Zjazdu Chórów”. Mamy nadzieję, że ten sympatyczny zwyczaj, którego pomysłodawcą jest prezes zgierskiego chóru parafialnego, Leszek Orawski, będzie kontynuowany przez kolejnych organizatorów Zjazdów. Delikatny, ale jakże ważny atrybut dyrygenta został przekazany na ręce diak. Katarzyny Rudkowskiej i ks. Wojciecha Rudkowskiego, reprezentujących Parafię Ewangelicko-Augsburską w Radomiu, gospodarza przyszłorocznego Diecezjalnego Zjazdu Chórów. Ks. W. Rudkowski pozostawił chórzystów i dyrygentów z intrygującą myślą o obowiązkowym przygotowaniu na kolejne spotkanie jednego utworu ludowego pochodzącego z regionu, w którym parafie mają swoje siedziby.

 

Koncert zakończył się jeszcze jedną, wywołującą uśmiech niespodzianką – chórzyści zgierscy wspierani przez kilka osób z innych chórów wykonali utwór Artura Andrusa pt. „Chóry”, który w dowcipny, charakterystyczny dla jego autora sposób wspiera ideę śpiewu chóralnego.

 

Koncert kończący Zjazd zakończył się o godzinie 18.00. Po nim nastąpiło jeszcze krótkie spotkanie przy poczęstunku i chórzyści mocno już zmęczeni udali się w drogę powrotną do swoich domów.

 

Dziękujemy wszystkim chórzystom i osobom towarzyszącym za przybycie. Do zobaczenia za rok w Radomiu.

tekst: Edyta Klink-Orawska i Leszek Orawski

zdjęcia:  Natalia Lesiak i Przemysław Florianowicz-Błachut