english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarł śp. Karol Cieślar

Odszedł były radca Konsystorza i Rady Synodalnej

03.04.2013

W środę, 3 kwietnia 2013 roku,  w wieku 77 lat zmarł Karol Cieślar były wiceprezes rady synodalnej, oraz radca konsystorza.


Zmarł śp. Karol Cieślar

Urodził się w Cisownicy, ale przez większość swojego życia związany był z Bielskiem-Białą i parafią ewangelicką w Bielsku. Przy ówczesnym placu Kościelnym, obecnym placu Marcina Lutra, znalazł swój drugi dom. Już w 1951 roku, pod wpływem inspiracji ks. sen Adama Wegerta, zaczął pomagać w zajęciach szkółki niedzielnej. W czasach nauki w liceum wspierał swojego proboszcza także w prowadzeniu godzin biblijnych i modlitewnych w Bielsku i Czechowicach. Namawiany przez ks. Adama Wegerta do podjęcia studiów teologicznych wybrał jednak geodezję.

 

Z parafią związany był też przez chór parafialny, do którego należał przez 50 lat do 2001 roku. W latach 1960 do 1987 był jego prezesem.  W 1982 roku został wybrany do rady parafialnej. Od 1987 do 1997 kierował jej pracami jako prezes. W ramach tej swojej służby angażował się w tym czasie przy budowie Augustany. Wtedy mógł też wykorzystać swoje umiejętności zawodowe i wykonał całą obsługę geodezyjną tej inwestycji. Jako prezes rady parafialnej  pomagał w ważnych przedsięwzięciach w tamtych latach: powstaniu Domu Opieki „Soar” i utworzeniu Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja, które swoją siedzibę znalazło w parafialnym budynku.

 

Swoim czasem i zaangażowaniem służył w diecezji i na niwie całego Kościoła. Od 1985 roku do 2002 był członkiem najpierw zgromadzenia diecezjalnego, a później synodu diecezji cieszyńskiej. Również w roku 1985 został wybrany do Synodu Kościoła, w którym pracował przez trzy kolejne kadencje do 2002 roku. W synodzie IX kadencji w latach 1992 do 1997 był wybrany do rady synodalnej, w której był wiceprezesem. Przez kolejne pięć lat był radcą konsystorza.

 

Pozostawił żonę, dwie córki z rodzinami.

 

Pogrzeb śp. Karola Cieślara odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia o 13.00 z kościoła Zbawiciela w Bielsku-Białej.