english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarł śp. ks. Alfred Staniek

Odszedł proboszcz z Istebnej

02.11.2018

Ze smutkiem informujemy, że 1 listopada 2018 r. zmarł w wieku 52 lat śp. ks. Alfred Staniek, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Istebnej.


Zmarł śp. ks. Alfred Staniek

Jeśli tedy umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że też z nim żyć będziemy”.

Ks. Alfred Krystian Staniek urodził się 29 lipca 1966 r. w Wodzisławiu Śląskim, jako syn Augustyna Stańka i Szarloty z d. Pilch. Konfirmowany został 11 maja 1980 r. w Wodzisławiu Śląskim przez ks. Marcina Lukasa. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Technikum Samochodowego w Pszczynie.

W latach 1986-1992 studiował na Wydziale Teologii Ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktykę kościelną odbywał m.in. w parafiach ewangelickich w Wodzisławiu Śląskim, Bytomiu Miechowicach i Tarnowskich Górach. 25 czerwca 1992 r. zdał w Warszawie I egzamin kościelny „pro venia concionandi”.

O swojej decyzji pracy w Kościele tak pisał: „Wybór studiów teologicznych nie był przypadkowy. Wychowałem się w rodzinie ewangelickiej. Słowo Boże poznawałem od najmłodszych lat. Rodzice uczyli mnie modlić się, wspólnie czytaliśmy Biblię, uczęszczaliśmy na nabożeństwa. Kiedy pierwszy raz pojechałem na obóz młodzieżowy do Salmopola z uwagą obserwowałem pracę studentów teologii. Na następnych obozach starałem się brać czynny udział (poranne rozważania, prowadzenie grupy dyskusyjnych, śpiewu). Bardzo polubiłem pracę z młodzieżą. Po wakacjach włączyłem się do pracy w naszej parafii i coraz poważniej zacząłem myśleć o studiach teologicznych, a później o pracy w Kościele.”

Ks. Staniek został ordynowany 26 lipca 1992 r. w kościele w Mikołowie przez ówczesnego Biskupa Kościoła ks. Jana Szarka. W tym samym dniu ordynowani byli ks. Alfred Borski, ks. Tomasz Chudecki, ks. Adam Malina i ks. Henryk Reske.

Z dniem ordynacji ks. Staniek został mianowany wikariuszem diecezjalnym diecezji katowickiej. Następnie od 1 maja 1993 r. służył jako wikariusz w parafii w Świętochłowicach, a w latach 1996-1998 był jej proboszczem administratorem. Od września 1998 r. pracował w parafii w Wołczynie, a w latach 2002-2006 był proboszczem w Bytomiu Miechowicach. 23 lipca 2006 r. został wybrany proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Istebnej. Wprowadzenie w urząd proboszcza nastąpiło 26 sierpnia 2006 r.

W swojej służbie ks. Staniek był zawsze oddany Bogu i ludziom. Jego wielką pasją była muzyka, angażował się w działalność zespołu muzycznego „Chrystus Daje Nadzieję”, który w swoim repertuarze miał piosenki jego autorstwa.

Ks. Alfred Staniek pozostawił żonę i córkę.

Nabożeństwo pogrzebowe śp. ks. Alfreda Stańka odbędzie się 7 listopada 2018 r., o godz. 13.00 w kościele apostołów Piotra i Pawła w Wiśle Centrum. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 listopada, o godz. 11.00, na cmentarzu w Gierałcicach.

Rodzina zmarłego prosi, aby zamiast wieńców i kwiatów składać ofiarę na Parafię Ewangelicko-Augsburską w Istebnej.

Konto bankowe parafii:

 

Bank Spółdzielczy 64 8129 1014 2002 0000 0475 0001