english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarła siostra diakonisa Marta z Miechowic

Zmarła śp. siostra Marta Grudke - ostatnia diakonisa miechowickiego Domu Opieki Ostoja Pokoju

19.09.2019

W wieku 90 lat zmarła śp. siostra Marta Grudke - ostatnia diakonisa z Miechowic, przez wiele lat prowadząca Dom Opieki Ostoja Pokoju.


Zmarła siostra diakonisa Marta z Miechowic

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 25 września o godz. 11.00 w kościele ewangelickim w Miechowicach.

Śp. Marta Grudke, urodziła się 15 października 1929 roku w Przanowicach w powiecie Brzeziny koło Łodzi. Uczęszczała do szkoły ewangelickiej w Żakowicach, a później w Koluszkach.

Za namową ewangelickiego biskupa Karola Kotuli przyjechała na Śląsk do Miechowic. Pierwszy raz uczestniczyła w Tygodniu Ewangelizacyjnym organizowanym na terenie parafii w Miechowicach.

Pod wpływem przeżyć, jakich doświadczyła w trakcie Tygodnia postanowiła przerwać pracę w szpitalu i zaangażowała się w roczną Służbę dla Pana w miechowickich zakładach opiekuńczych. Na ten czas zakłady w Miechowicach były już upaństwowione, ale pracowało w nich jeszcze 8 sióstr.

W trakcie swej posługi postanowiła wstąpić do Diakonatu. Na diakonisę została wyświęcona niespełna trzy miesiące po swoim przyjeździe do Miechowic, jesienią 1952 roku.

Następnie wydelegowano ją na wyjazd misyjny do Domu Opieki Tabita pod Warszawą. Później wyjechała do Zachełmia koło Jeleniej Góry, by służyć w domu wypoczynkowym „Marzenie”.

Oprócz opieki nad dziećmi i osobami starszymi diakonise prowadziły także pracę ewangelizacyjną i misyjną. W roku 1959 siostra Marta wróciła do Miechowic. Do roku 1995 prowadziła Dom Opieki „Ostoja Pokoju”.

„Obowiązki, które wykonywała chętnie i z wielkim zaangażowaniem, zaczynały się wczesnym rankiem i obejmowały wszelki rodzaj aktywności niezbędnej do funkcjonowania ośrodka. Siostra Marta prowadziła administrację, ale także prała, prasowała, sprzątała, gotowała, niosła pensjonariuszom domu opieki pocieszenie w chwilach zwątpień i starała się ulżyć ich cierpieniu. Przez długi czas prowadziła także Szkółkę Niedzielną, grała na organach i przygotowywała kościelny ołtarz do każdego nabożeństwa. Gdy niektóre siostry zaczęły emigrować do Niemiec, a starsze zmarły, przybyło jej jeszcze więcej obowiązków.”

Siostra Marta Grudke na przestrzeni lat swojej pracy w Miechowicach nie tylko opiekowała się pensjonariuszkami Domu Ppieki. Jednocześnie stała się strażniczką i spadkobierczynią całego dziedzictwa Matki Ewy i „Ostoi Pokoju”, które tylko dzięki jej wielkiemu poświęceniu i zaangażowaniu przetrwało w Miechowicach do dnia dzisiejszego.

Gdy w 1995 roku poświęcono nowy budynek Domu Opieki, Siostra Marta przeszła na zasłużoną emeryturę. Zamieszkała w Domku Matki i Ewy i pielęgnując pamięć o Matce Ewie propagowała jej postać prowadząc niewielkie muzeum w specjalnie wydzielonej części Domku.

W roku 2003 otrzymała Różę Lutra – czyli najwyższe wyróżnienie Diecezji Katowickiej, jako wyraz wdzięczności za ofiarną, długoletnią służbę w Kościele. W 2012 roku jako pierwsza została wyróżniona Nagrodą „Ostoi Pokoju” imienia Matki Ewy.

W 2013 roku wyprowadziła się z Domku Matki Ewy i zamieszkała u swoich krewnych. Zmarła 18 września 2019 roku w Miechowicach.

więcej: TUTAJ