english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarła śp. seniorowa Maria Wegert

Śp. Maria Wegert zd. Buzek 1911-2017

08.04.2017

W sobotę, 8 kwietnia br. zmarła po przeżyciu 105 lat śp. seniorowa Maria Wegert zd. Buzek.


Zmarła śp. seniorowa Maria Wegert

Maria Anna z Buzków Wegertowa urodziła się 3 grudnia 1911 roku we Frydku na Śląsku Cieszyńskim na terenie ówczesnej Austrii. Jej ojciec ks. Andrzej Buzek był wtedy proboszczem tamtejszej parafii luterańskiej o przewadze ludności polskiej. W 1938 roku wstępuje w związek małżeński z ks. Adamem Wegertem, wspólnie mieszkają w Bielsku. Bóg obdarza ich dwójką synów – Andrzejem i Jerzym.

 

Po II Wojnie Światowej ks. Adam Wegert, obejmuje opuszczoną i zdewastowaną parafię w Bielsku, a Maria rozpoczyna pracę jako organistka i dyrygentka chóru parafialnego – którego wtedy jeszcze nie było i który trzeba było stworzyć od podstaw. Pod kierownictwem Marii Wegert chór występował nie tylko w kraju, lecz również w Republice Czeskiej, Austrii, na Węgrzech, w Niemczech, Holandii i Szwecji, dobrze pełniąc rolę ambasadora polskiej kultury.


W trudnych latach powojennych Maria Wegert i jej mąż dbali o to, aby chór pełnił także funkcję integracyjną dla młodzieży ewangelickiej – młodzież miała dostęp do świetlicy, później z jednym z pierwszych dostępnych telewizorów, regularnie odbywały się mecze siatkówki, ping-ponga, wycieczki. Swoim przykładem i podejściem do chórzystów i ich problemów starała się przekazywać wzorce uczciwego i szlachetnego postępowania wyniesione z domu rodzinnego, oparte o chrześcijańskie zasady etyczne.


Jako żona proboszcza, Maria Wegert często służyła grą na godzinach biblijnych, w zastępstwie uczyła religii, organizowała, przygotowywała i obsługiwała spotkania, konferencje. W 1995 roku, po 50 latach nieprzerwanej służby, w wieku 85 lat, Maria Wegert przechodzi w stan spoczynku.

 

Za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury muzycznej Maria Wegert w 1995 r. otrzymała dyplom Ministra Kultury i Sztuki, była nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie Kultury i Sztuki „Ikar 1995”. Wiosną 2010 roku została uhonorowana Nagrodą im. ks. Leopolda Otto, przyznawaną przez „Zwiastun Ewangelicki” za przeniesienie przez zawieruchy dziejowe etosu śląskiego ewangelicyzmu oraz za długoletnie zaangażowanie w życie bielskiej parafii, a szczególnie stworzenie chórowej rodziny. We wrześniu 2010 roku Prezydent RP odznaczył Marię Wegert za całokształt działalności Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Jej pogrzeb odbędzie się w środę, 12 kwietnia o godz. 16:00 z kościoła Zbawiciela w Bielsku-Białej.
 

Na podstawie tekstu Andrzeja Wegerta