english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Znaki pokoju i pojednania

Zasadzenie jabłoni w Jaworze

08.06.2018

Znaki pokoju i pojednania

Podczas uroczystości 500 lat Reformacji na Śląsku zasadzono w Nowym Kościele – miejscu odprawienia pierwszego ewangelickiego nabożeństwa na Dolnym Śląsku – dwie jabłonki jako znak pokoju i pojednania pomiędzy Polską a Niemcami. 
 
Drzewka mają niezwykłą historię. Sadzonki tego rodzaju zostały wyhodowane z pestek przez ks. Korbiniana Aignera – więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau. Jabłoń, wyhodowana z sadzonki ks. Korbiana jest zasadzona na obszarze kliniki psychiatrycznej w Dortmundzie – Aplerbeck, która opiekowała się więźniami obozów koncentracyjnych i we współpracy z miastem Dortmund pielęgnuje pamięć o tych strasznych wydarzeniach. 
 
Jabłonki zostały przywiezione na Dolny Śląsk z Westfalii, z partnerskiej parafii w Lethmate, której członkami jest wiele Ślązaków wyznania ewangelickiego, a która utrzymuje partnerstwo z parafią w Jaworze. Inicjatorką tego pomysłu jest superintendentka okręgu kościelnego Iserlohn. ks. Martina Espelöer.

Jabłonki zasadzili wszyscy obecni duchowni zarówno ze strony polskiej, jak i niemieckiej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił bp Jerzy Samiec oraz ks. Burckhardt Hölscher z parafii w Lethmate.
 
Ks. Hölscher przedstawiając inicjatywę powiedział, że drzewa te przypominają z jednej strony czas niszczycielskich, ludzkich podziałów, ale z drugiej odwołują się do zorientowanej na przyszłość wspólnej ewangelickiej odpowiedzialności, by przezwyciężać granice i to, co nas dzieli. Zakończył swoje przemówienie dwoma cytatami:

Ks. Marcina Lutra: „Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni”.

Ślązaka z urodzenia: ks. Dietricha Bonhoeffera: „Jeżeli jutro, być może, nadejdzie dzień sądu ostatecznego, porzucimy chętnie naszą pracę dla lepszej przyszłości – wtedy, ale nie przedtem”.