english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

ZPiT Śląsk w Rudzie Śląskiej

Zaproszenie na koncert reformacyjny

01.06.2017

Soliści, chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wystąpią w niedzielę, 4 czerwca o godz. 17.30 w kościele ewangelicko-augsburskim w Rudzie Śląskiej – Wirku.


ZPiT Śląsk w Rudzie Śląskiej

Artyści z Koszęcina zaprezentują koncert zatytułowany „Solus Christus” prezentujący różnorodność i bogactwo dzieł wybitnych kompozytorów ewangelickich. W programie znajdują się między innymi utwory Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Händla i twórcy „Śląska” – prof. Stanisława Hadyny.

 

Rok 2017 obchodzony jest na całym świecie jako rok jubileuszu 500 lat Reformacji. W wielu miejscach, również w naszym kraju, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa, konferencje, wystawy i koncerty. Warto podkreślić, iż po raz pierwszy obchody jubileuszowe mają również charakter ekumeniczny z udziałem Kościoła katolickiego, czego szczególnym wyrazem był udział papieża Franciszka w inauguracji roku jubileuszowego w katedrze w Lund 31 października 2016 roku. Ogromne znaczenie Reformacji dla rozwoju regionu dostrzegły również władze samorządowe województwa śląskiego, które jako jedno z trzech województw, obok dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, uchwałą sejmiku ogłosiły rok 2017 „Rokiem Reformacji”. Stąd koncert w wireckim kościele, wpisujący się w obchody jubileuszu Reformacji w Rudzie Śląskiej objął swoim patronatem członek Zarządu Województwa Śląskiego – dr Henryk Mercik.      

 

Koncert „Solus Christus” prezentowany był już w wielu miejscach w Polsce – miedzy innymi w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Bielsku-Białej. Jesienią 2016 roku prezentowany przez zespół materiał muzyczny został wydany w formie płyty.

 

Rudzki koncert dyrygować będzie Jean-Claude Hauptmann, zaś słowo o muzyce wypowiadać będzie proboszcz wireckiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej – ks. Marcin Brzóska.

 

Wejściówki na koncert dostępne są w kancelarii wireckiej parafii. Szczegóły na afiszach.

 

xmb