english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zwiastun na Boże Narodzenie

Jak spożytkujemy bożonarodzeniowe przesłanie

23.12.2016

Święta Bożego Narodzenia to czas przekonania, że po drugiej stronie drzwi, gdzie ciemno i wiatr – rodzi się Światłość, która pokonuje mroki! – pisze w świątecznym „Zwiastunie Ewangelickim”  nr 24/2016 dk. Izabela Sikora. 


Zwiastun na Boże Narodzenie

Ta  Światłość – Jezus Chrystus – daje nam pokój oraz pomaga podejmować właściwe decyzje odnośnie swojego postępowania. Najgorszym jednak ze wszystkich wyborów jest wybór życia bez Boga, życia poza społecznością ludzi wierzących – pisze Bronisław Sztuchlik.

W jakim stopniu Chrystus rozjaśnia nasze życie?– pyta w swoich życzeniach dla czytelników biskup Kościoła Jerzy Samiec. Z kolei bp Jana Szarek wyjaśnia, jakie znaki będą nam pomocne w dostrzeżeniu Bożej obecności.

Święta Narodzenia Pańskiego to tradycyjnie także czas pokoju. O wadze tego Bożego daru w niespokojnych czasach pisze ks. Jan Badura: Aniołowie przekazali pasterzom poselstwo pokoju, który jest ukojeniem dla słabych, bezradnych, rozczarowanych, wykluczonych, skrzywdzonych i zapomnianych. Jak spożytkujemy to bożonarodzeniowe przesłanie? 

Świąteczną tematykę podejmują stali felietoniści. Bogdan Zeler analizuje słowa Marcina Lutra o tym, co to znaczy, że Syn Boży stał się człowiekiem, a Henryk Dominik wskazuje, jakie moralne, społeczne i ekonomiczne zmiany zapowiadał hymn Magnificat, który Maria, przyszła matka Jezusa, wyśpiewała na cześć Boga. 

Boże Narodzenie nie wszędzie wygląda tak samo. Tutaj święta to jest czas na randki – mówi pochodząca z Drogomyśla Jolanta Golec, wyjaśniając w rozmowie z ks. Tomaszem Bujokiem specyfikę świątecznego okresu w Japonii.

Ponadto piszą: ks. Adam Malina o Sosnowcu jako mieście wielu kultur, Jerzy Sojka o ewangelikach na terenach Holandii oraz Belgii w cyklu 500 lat Reformacji, Grzegorz Olek o tajemniczych hellenistach w cyklu poświęconym Dziejom Apostolskim, a ks. Paweł Hause o dobrych i złych książkach osnutych wokół mazurskich losów.

Spośród wydarzeń warto zwrócić uwagę na obchody w Rudzie Śląskiej-Wirku, który ogłoszono Dzielnicą Tolerancji oraz na 105. urodziny Marii Wegert, wdowie po seniorze diecezji cieszyńskiej ks. Adamie Wegercie. Oba wydarzenia niosą przesłanie pełne pokoju.

 

Zachęcamy do prenumeraty na rok 2017 oraz do lektury – tradycyjnej i w formacie pdf. Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2017 r. Szczegóły na 3 stronie w wydaniu papierowym oraz  na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2017.