english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Życie Kościoła w czasach pandemii

Opisują autorzy Zwiastuna Ewangelickiego 7/2020

07.04.2020

Ukazał się kolejny numer "Zwiastuna Ewangelickiego".


Życie Kościoła w czasach pandemii

Wielkanocny numer „Zwiastuna Ewangelickiego” 7/2020 dotarł do parafii już na początku Wielkiego Tygodnia, aby dać czas parafiom na bezpieczne dostarczenie papierowej wersji prenumeratorom, tam gdzie to możliwe, podczas gdy kościoły i kaplice nadal są zamknięte. Dziękujemy za ten wysiłek! Ten numer czasopisma, tak jak i poprzedni, który ukazał się już w trakcie pandemii, w całości udostępniony będzie na www.zwiastun.pl.

„Zwiastun Ewangelicki” 7/2020 przynosi wiele słów pokrzepienia oraz praktycznych wskazówek, jak przetrwać w warunkach stresu w domach i jak w nowy sposób budować wspólnotę wierzących. W nowej rubryce Wspólnota w czasach pandemii warto przeczytać Nabożeństwo i sakramenty w czasach pandemii – artykuł Dirka D. Lange. Opublikowane zostały też dwa dokumenty na temat nadzwyczajnych zasad życia parafialnego i kościelnego przygotowane przez specjalną komisję pod kierownictwem biskupa Kościoła Jerzego Samca i prezesa Synodu ks. Adama Maliny.

Konflikty, kryzysy, katastrofy są składowymi naszej biografii, pisze bp Adrian Korczago, który przypomina: Otrzymaliśmy czas szansy, by niejedno w nas i naszym życiu zmienić. Jak przeżywać Wielki Piątek – pisze z kolei bp Marian Niemiec, który wskazuje, jak oglądać telewizyjne przekazy: Wyłączmy telefony, nie zmieniajmy kanałów. Inaczej niczego nie przeżyjemy w nabożeństwie.

Do bieżącej sytuacji odnoszą się też stali felietoniści: ks. Piotr Gaś w tekście Smutne święta?, ks. Jan Badura w felietonie Czas Marty, a ks. Ryszard Pieron pisze: domowe spotkanie ze Słowem Żywego Boga na długo pozostanie w naszej pamięci, będzie się o nim opowiadało kolejnym pokoleniom. Z kolei w rubryce Wydarzenia zaprezentowano, jakie nadzwyczajne działania podjęto w Kościele w zakresie duszpasterskim, pracy z dziećmi i młodzieżą, a przede wszystkim w zakresie organizacji  nabożeństw w mediach i domach.

Jak zawsze w tym okresie roku kościelnego sporo miejsca poświęcają autorzy rozważaniu krzyżowej śmierci Jezusa i Jego zmartwychwstaniu – piszą o tym: ks. Waldemar Szajthauer, ks. Tomasz Wigłasz, ks. Michał Walukiewicz oraz Henryk Dominik i Bronisław Sztuchlik.

Ponadto w rubryce Rok wolności chrześcijańskiej Jerzy Sojka przypomina, że Wolność wewnętrzna ma być odzwierciedlona w zewnętrznym postępowaniu chrześcijanina, a ks. Bogdan Wawrzeczko w rubryce Zbliżenia pisze o trudnej sytuacji chrześcijan w Meksyku . 

Zapraszamy do lektury.

Równocześnie informujemy, że został utworzony profil Zwiastuna Ewangelickiego na Facebooku. Zapraszamy do jego odwiedzania.