english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Życzenia zwierzchnika Kościoła

Świąteczne życzenia biskupa Jerzego Samca

23.12.2016

Przed nami Boże Narodzenie. Kolejna już pamiątka narodzenia Bożego Syna skłania nas do zastanowienia nad wydarzeniem, które stało się ukoronowaniem objawiania Boga w świecie. Na polach Betlejemskich Bóg osobiście przyszedł na świat, aby dać nam zbawienie!


Życzenia zwierzchnika Kościoła

A co zrobili ludzie władzy, którzy mieli możliwość o tym wiedzieć?

Cesarz August wydał dekret, aby spisano cały świat. Dzięki wiedzy, ilu ma poddanych, wiedział ile może zebrać podatków. Fakt, że gdzieś w dalekiej Galilei urodził się jakiś Jezus, raczej nie wywarł na nim wielkiego wrażenia. Dla niego tłumy to była bezwolna masa, która miała płacić podatki.

Inna możliwa postawa to ta, jaką przyjął Herod. On, jak wiemy, znacznie bardziej przejął się faktem narodzeniem Jezusa. Owoce tego były jednak bardzo przykre - zabito w okolicach Betlejem wszystkie dzieci w wieku do 2 lat…

W katalogu postaw wobec narodzenia Pana Jezusa znajdują się jeszcze inni przedstawiciele władzy. Ze wschodu przybyli trzej magowie (inni wolą mówić, że byli to królowie) - każdym razie ludzi wpływowi i co zrobili… padli na kolana przed Bożym Synem!

Trzy różne możliwe postawy i w każdej z nich ludzie mogą odnaleźć: obojętność lub strach i wrogość albo oddanie czci Prawdziwemu Bogu.

Siostry i bracia!

Każdy z nas ma jakąś władzę w swoim ręku. Podejmujemy codzienne decyzje i istnieje duża pokusa, aby w ferworze przygotowań świątecznych przejść obojętnie wobec Nowonarodzonego (jak cesarz August).

Możemy też pełni strachu próbować wyprzeć Jezusa ze swojej rzeczywistości życia (jak Herod Wielki) lub oddać cześć Prawdziwemu Bogu, który przyszedł, aby nas zbawić.

U progu świąt Bożego Narodzenia, życzę Wam abyście nie przeoczyli Bożego Syna lecz, aby stał się On Waszym Panem i Bogiem na każdy dzień!

bp Jerzy Samiec

Dostępny jest także film z życzeniami na youtube