Nowy ewangelicki biskup w Serbii

14 lipca 2020 r. Synod Słowackiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Serbii wybrał proboszcza parafii w Kulpinie (Wojwodina), ks. Jaroslava Javornika nowym Biskupem Kościoła.

Informacja o wyborach w Serbii dotarła do Kościołów i organizacji partnerskich słowacko-serbskich luteranów niedawno. Z powodu pandemii koronawirusa wybory Biskupa Kościoła odbyły się drogą elektroniczną – jest to najprawdopodobniej pierwszy przypadek ‘elektronicznych wyborów’ ewangelickiego biskupa na świecie.

Wprowadzenie w urząd nowego Biskupa Kościoła odbędzie się w zbliżające się Święto Reformacji, a więc 31 października 2020 r. i będzie miało miejsce w parafii biskupa-elekta, który pozostanie proboszczem parafii. Takie rozwiązanie było konieczne w związku z niedoborem duchownych w Kościele. Oficjalne przejęcie obowiązków przez ks. Javornika nastąpi jednak dopiero w styczniu 2021 roku. Dotychczasowy zwierzchnik Kościoła bp Samuel Vrbovský był zwierzchnikiem Kościoła przez ostatnie 18 lat i przejdzie w stan spoczynku, otrzymując tytuł honorowego biskupa Kościoła.

czytaj więcej ewangelicy.pl