Odwiedziny w Szwecji

W ramach kontynuacji partnerstwa między ewangelicką młodzieżą ze Szwecji i Polski, Marta Malina i ks. Tymoteusz Bujok zostali zaproszeni na weekend świętowania 25-lecia Zgromadzenia Młodych Kościoła Szwecji.

Uczestniczący byli w wieku od 7 do 30 lat, każdy mógł jednak znaleźć dla siebie zajęcie zgodnie z zainteresowaniami. Grupy luteran z bliskich jak i odległych części Szwecji zjechały się w piątek wieczorem do pięknego ośrodka w miejscowości Undersvik – kilka budynków, każdy bordowy, znajdowało się w otwartej przestrzeni. Wszystko było niesamowicie wkomponowane w otaczającą przyrodę.

Goście z Polski mieli możliwość integracji z osobami w podobnym wieku, jak i poznać potrzeby oraz oczekiwania młodszych i starszych członków Kościoła.  Poznali różne tradycje, również te związane z adwentem. Oprócz śpiewania piosenek, tańczenia i grania w przeróżne gry, odbywały się również spotkania w kaplicy, gdzie w spokoju i ciszy można było zastanowić się nad Słowem zapisanym w Biblii i wyciszyć.

Sobota była głównym dniem obchodów rocznicy – tort, goście, przemówienia, gry terenowe czy warsztaty urozmaicały świętowanie. Wieczorem miało miejsce nabożeństwo w miejscowości oddalonej o godzinę drogi – Trönö. Luteranie z Polski poznali historię kościoła, a do śpiewu, oprócz organów, akompaniował zespół stworzony z obozowej grupy warsztatowej. W niedzielę również odbyło się nabożeństwo, tym razem w kościele zlokalizowanym na terenie ośrodka. Po zakończeniu wydarzenia delegacja pojechała do Uppsali, by spróbować adwentowych słodyczy i przekąsek oraz porozmawiać o różnicach w naszych ojczystych językach, tradycjach świątecznych oraz planach na przyszłą współpracę. Była to również okazja do podsumowania bardzo udanego weekendu.

Gości z Polski ugoszczono bardzo ciepło, ktoś zawsze był gotowy, aby tłumaczyć z języka szwedzkiego na angielski. Spotkanie była okazją do poznania tradycji i potrzeb szwedzkiej młodzieży w Kościele, do spróbowania bardzo dobrych dań, czy też po prostu porozmawiania o tym, co łączy młodzież w Polsce i w Szwecji.

tekst: Marta Malina