Spotkanie Kościołów Europy Środkowej
Przedstawiciele Kościołów członkowskich Światowej Federacji Luterańskiej z Europy Środkowej spotkali się 20 października 2020 r. na konferencji online. Było to już drugie spotkanie tej grupy.
Poprzednie spotkanie odbyło się w ubiegłym roku w Warszawie. Te niewielkie Kościoły w regionie Europy Środkowej chcą być bardziej słyszalne, pracować nad swoją przeszłością i działać na rzecz pojednania we wspólnym kontekście historycznym.
Pierwotnie planowano, że przedstawiciele Kościołów ewangelickich z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Saksonii spotkają się w Bystřicach pod Hostýnem (Morawy). Jednak z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie udało się go w tej formie zrealizować. Zdecydowano się na rozmowę na platformie komunikacyjnej. Tematem przewodnim była „Rodzina, Misja, Diakonia”.
Uczestnicy spotkania rozmawiali o obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się pandemii. Dzielili się doświadczeniem, które Słowo pomaga im w czasie kryzysu, ale też Słowem, które oni przekazują i którym pomagają innym ludziom. Na koniec spotkania przyjęto wezwanie do modlitwy, którego pełny tekst znajduje się poniżej.
Siostry i bracia w Chrystusie, drodzy przyjaciele,
przeżywamy wyjątkowy czas. Strach przed groźną pandemią wpływa na życie indywidualnych osób i całych społeczeństw.
Z niepokojem słyszymy o rosnącej liczbie osób chorujących na Covid-19. Ze smutkiem myślimy o tych, którzy ulegli tej chorobie, z drżeniem myślimy o tym, kto będzie następny.
Módlmy się za chorych, za ich bliskich. Módlmy się za pracowników służby zdrowia, opieki społecznej i ośrodków diakonijnych, za wszystkich tych, którzy angażują się w walkę z tą chorobą.
Módlmy się za rodziny, w szczególności za dzieci, aby pomimo trudnej sytuacji pozostały bezpieczne. Módlmy się za uczniów, studentów i nauczycieli.
Wspierajmy wysiłki tych, którzy w tym czasie ograniczeń i zakazów niosą nadzieję pomimo szerzącej się choroby.
Odkrywajmy wspaniałą moc przesłania Ewangelii, że Chrystus zwycięża śmierć i niesie pocieszenie w chwilach smutku i choroby.
Zachęcajmy się nawzajem słowem nadziei, że cud życia nie kończy się porzuceniem obecnych nawyków, że wraz ze zmianą przyzwyczajeń i stylu życia przyjście Królestwa Bożego nie zostanie ani spowolnione ani zatrzymane.
Pomagajmy sobie w codziennych czynnościach, pozostawajmy w kontakcie z samotnymi.
W tej trudnej sytuacji poszukajmy tego, co istotne, czyli miłości, nadziei, wiary; życzmy tego sobie, naszym bliskim, a także ludziom spoza kręgu naszych rodzin i granic naszych krajów.
Miejmy odwagę pozostawić to, co nieistotne, nawet jeśli odtąd będzie musiało to stanowić nasz nowy standard życia. Nauczmy się żyć skromniej niż dotychczas i dzielmy się tym, co mamy. Miejmy świadomość, że nasz region środkowoeuropejski oferuje korzystniejsze warunki życia niż większość regionów naszej pięknej ziemi.
„Trzymajmy się niewzruszenie nadziei, którą wyznajemy,
bo wierny jest Ten, który dał obietnicę”. Hbr. 10, 2320. października 2020 r.
Bp Jerzy Samiec, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej
Bp Tamás Fabiny, Kościół Ewangelicko-Luterański na Węgrzech
Bp Tomáš Tyrlík, Śląski Kościół Ewangelicko-Augsburski w Republice Czeskiej
Bp Tobias Bilz, Kościół Ewangelicko-Luterański Saksonii
Bp Ivan Eľko, Kościół Ewangelicko-Augsburski na Słowacji
Daniel Ženatý, Przewodniczący Synodu Kościoła Ewangelickiego Braci Czeskich