Zmarł śp. ks. Jan Krzywoń

15 maja 2021 r. zmarł śp. ks. Jan Krzywoń. Służył w parafiach na Mazurach.

Śp. ks. Jan Krzywoń urodził się 27 maja 1940 r. w Skoczowie. Ochrzczony został w niedzielę 9 czerwca 1940 r. przez ks. Józefa Gabrysia w ewangelickim kościele Świętej Trójcy w Skoczowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Osuchowskiego w Cieszynie podjął studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W czasie studiów działał aktywnie w Kole Teologów Ewangelickich, w którym przyszło mu pełnić także funkcję prezesa. Po ordynacji, która odbyła się 14 października 1962 r. objął obowiązki wikariusza seniora diecezji mazurskiej z siedzibą w Świętajnie. Od 1 września 1965 r. był proboszczem-administratorem parafii w Mrągowie. 16 czerwca 1968 r. wybrany na proboszcza tej parafii, wprowadzony w  funkcję proboszcza 12 października 1968 r. Śp. ksiądz Jan Krzywoń pełnił służbę jako diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Podczas służby w Mrągowie, oprócz pracy duszpasterskiej, dokończył budowę kościoła, a także przeprowadził remont plebanii.
W 1980 roku śp. ks. Jan Krzywoń przeszedł na rentę, a rok później 1 września 1981 r. wyjechał na stałe do Niemiec i mieszkał w Hanowerze. Zmarły jest autorem licznych rozważań, tłumaczeń, które były publikowane w czasopismach ewangelickich w Polsce i Niemczech.

Śp. ks. Jan Krzywoń pozostawił żonę i trójkę dorosłych dzieci z rodzinami.

źródło: diecezja mazurska
zdjęcie: archiwum ks. Alfreda Borskiego