english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie

Tegoroczna, szósta edycja Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej (22-30 maj 2009 r.) koncentrowała uwagę na idei jedności muzycznej Europy w epokach od średniowiecza po oświecenie. Wówczas to ponad politycznymi podziałami odbywał się dialog muzyczny na styku kultur, religii i narodów zamieszkujących Europę.
   
Na tegorocznym festiwalu wystąpili soliści oraz zespoły specjalizujące się w wykonawstwie historycznym z Izraela, Ukrainy i Polski. Tematem przewodnim była Jedność Muzyczna Europy 2009 w 350. rocznicę urodzin H. Purcella oraz w 250. rocznicę śmierci J. F. Haendla. Programy koncertów festiwalowych eksponowały wspólne cechy muzyki Wschodu i Zachodu Europy.
 
  

Tegorocznymi gwiazdami festiwalowymi byli:

 
· A Capella Leopolis (Ukraina) – czarodzieje głosów, znany i podziwiany już wcześniej w Szczecinie lwowski zespół wokalny z pierwszym po wiekach wykonaniem dzieł Philippa Dulichiusa (szczecińskiego kompozytora przełomu XVI i XVII w.)
 
· Dana Marbach – wybitny, młody sopran z Izraela, na co dzień śpiewająca z najlepszymi angielskimi, niemieckimi i izraelskimi zespołami barokowymi
 
· Agnieszka Monasterska – mezzosopran, solistka Capelli Cracoviensis, stale obecna na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce (Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień) oraz w Europie, Ameryce Północnej i Azji
 
· Piotr Olech – kontratenor, laureat nagrody Fryderyk 2006 i 2008 w kategorii muzyka dawna
 
· Jacek Kowalski oraz Klub Św. Ludwika – Sarmata, poeta i tłumacz literatury starofrancuskiej śpiewający swoje piosenki i własne przekłady starofrancuskich pieśni i ballad. Jego pierwszy koncert w Szczecinie podczas III edycji festiwalu stał się sensacją
 
Stałym punktem festiwalowych koncertów były występy inicjatora imprezy – Kapeli dworskiej Consortium Sedinum pod kierownictwem klawesynistki Urszuli Stawickiej. Nowym projektem była premierowa prezentacja orkiestry festiwalowej, która wykonała wspólnymi, międzynarodowymi siłami dzieło Dixit Dominus J.F. Haendla pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego.
 
Kluczowym elementem festiwalu był aspekt edukacyjny. Poprzez połączenie koncertów z cyklem wykładów, warsztatów, lekcji otwartych oraz prezentacji, kontynuowana była rozpoczęta w 2004 roku praca z młodzieżą w ramach warsztatów festiwalowych. W projekcie edukacyjnym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i studenci szkół wyższych, a także środowisko pedagogiczne.
 
Organizatorem głównym była Fundacja Akademia Muzyki Dawnej, natomiast patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.
 
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie od samego początku jest partnerem Festiwalu. W pierwszych latach we wszystkich koncertach brało udział łącznie ok. 300 osób. Dziś tylu słuchaczy skupia jeden koncert, a w sumie w Tygodniu Festiwalowym uczestniczy ponad 1.500 melomanów. Ks. Sławomir Sikora (proboszcz z Szczecina) wyraził radość, że ewangelicki kościół Świętej Trójcy był miejscem koncertu finałowego. W tym roku po raz pierwszy dołączyła do grona współorganizatorów prawosławna parafia św. Mikołaja.