english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto pieśni w Cieszynie

W niedzielny poranek, 26 kwietnia 2009 r. odbył się w ewangelickim kościele Jezusowym w Cieszynie wiosenny Diecezjalny Zjazd Chórów. Powoli staje się tradycją, iż od kilku lat Wiosenne Zjazdy Chórów odbywają się w tym największym kościele Diecezji Cieszyńskiej.

Przed koncertem wszyscy chórzyści mieli okazję spotkać się ze sobą, porozmawiać oraz skosztować cieszyńskiego wypieku, którym był „kołocz” z posypką. O godz. 9.50 wszyscy uczestnicy Zjazdu zjawili się na schodach kościoła, aby tam odśpiewać pieśń „Święto Kościoła” – J. Gawlasa, (T. Sikora). Następnie po zajęciu miejsc w kościele i odśpiewaniu pieśni „Pochwal mój duchu”, wszystkich przybyłych – chórzystów i zainteresowanych - powitał gospodarz zjazdu, ks. radca Janusz Sikora. Sam koncert prowadził ks. Alfred Staniek, który od dwóch lat pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Chórów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej.
 
 
W zjeździe wzięło udział 26 chórów - około 850 śpiewaków. Każdy chór zaprezentował jedną pieśń, zaś wykonanie pieśni zostało podzielone na trzy bloki tematyczne tj.: pieśni pasyjne i wielkanocne, pieśni na Zesłanie Ducha Świętego i pieśni pochwalne.
 
 
Okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz parafii ks. radca Janusz Sikora, który wspomniał o zbliżającej się uroczystości 300-lecia kościoła i z tej to okazji wspólnymi pieśniami połączonych chórów były te przeznaczone na uroczyste nabożeństwo. Były to: pieśń, którą odśpiewano na schodach kościoła (przed koncertem) oraz: „Niech imię Jezus głośno brzmi” M. A. Charpentier, opr. L. Maierchofer, „Jak miłe twe przybytki” H. Götze oraz pieśń pt. „Na wysokościach Bogu cześć” J. Chr. Rick. Ku ogromnemu zdziwieniu dyr. Joanny Sikora, która podjęła się dyrygowaniem wszystkich chórów, odśpiewanie tych czterech proponowanych pieśni wypadło wspaniale, wszystkie chóry spisały się na medal.
 
 

I tak po trzech godzinach, które były wielkim religijnym i artystycznym przeżyciem dla każdego, kto uczestniczył w koncercie, również dla chórzystów i dyrygentów, koncert dobiegł końca. Wszyscy śpiewacy zasłużyli na uznanie zarówno, gdy idzie o poziom śpiewania, jak i serce włożone w tę sztukę. Każdy uczestnik Zjazdu przeżył cudowny czas, czas społeczności i pieśni. Natomiast wszyscy dyrygenci otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

 
Beata Macura