english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

100 lat kościoła Jezusowego w Zielonej Górze

11 czerwca 2011 r., w wigilię Święta Zesłania Ducha Świętego, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zielonej Górze obchodziła jubileusz 100-lecia poświęcenia Kościoła Jezusowego. W uroczystościach wzięli udział zborownicy i współwyznawcy z parafii ewangelickich i staroluterańskiej w Niemczech.

 
Obchody rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem z Sakramentem Wieczerzy Pańskiej. Zebranych gości przywitał ks. Dariusz Lik, proboszcz parafii, wraz z ks. Edwardem Busse, który tłumaczył przebieg nabożeństwa na język niemiecki.
 
W nabożeństwie wziął udział Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, biskup diecezji wrocławskiej ks. Ryszard Bogusz, a także ks. Waldemar Pytel, prezes Synodu Kościoła oraz ks. bp Mirosław Wola, ewangelicki biskup wojskowy. W trakcie liturgii wstępnej odczytano fragmenty Pisma Świętego, które znalazły się w porządku nabożeństwa sprzed 100 lat, kiedy to Kościół Jezusowy poświęcono dla miejscowej wspólnoty staroluterańskiej.
 
W kazaniu ks. bp Jerzy Samiec podkreślił twórcze działanie Ducha Świętego dla Kościoła Wobec postępującego zeświecczenia i trudności, na jakie Kościół napotyka w głoszeniu Ewangelii powstaje często pytanie o obecność Ducha Świętego w Kościele. Może trzeba nieco prowokacyjnie zapytać: czy Duch Święty opuścił mury naszych świątyń? Pośród wszystkich rozterek możemy mieć jednak pewność, że obecność i prowadzenie Ducha Świętego w Kościele nie są uzależnione od naszych pytań i wątpliwości, ale owa obecność jest dzięki obietnicy Jezusa Chrystusa niezłomną siłą i nadzieją, dzięki którym Kościół wciąż żyje. Może warto dziś w dniu jubileuszu pomyśleć o roli, jaką Duch Święty odgrywa w życiu tego zboru. Może warto zastanowić się, jaką rolę odgrywa w moim życiu? Czy może już z tak zadanymi pytaniami czujemy się nieswojo? Sukces apostołów polegał na tym, że słuchali posłanego Pocieszyciela. Mogli wykonać to, co wydawało się niewykonalne tylko dzięki posłuszeństwu Duchowi. Życzę Wam drogie siostry i bracia z Zielonej Góry abyście uczyli się posłuszeństwa Duchowi Świętemu, a wtedy z pewnością doświadczycie nadzwyczajnych rzeczy – mówił Biskup Kościoła.
 
Na nabożeństwie obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także goście ekumeniczni z Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego, baptystycznego rzymskokatolickiego oraz wspólnot zielonoświątkowych. Gratulacje na ręce proboszcza i Rady Parafialnej przekazali reprezentanci władz, parafii diecezji wrocławskiej oraz Parafii Świętej Trójcy z Warszawy.
 

Po wspólnej modlitwie odbyła się sesja popularno-naukowa, która poprowadził prof. Olgierd Cetwiński. Przedstawiono m.in. referaty dotyczące historii kościoła (Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków), dekoracji malarskiej kościoła (prof. Dariusz Markowski z UMK w Toruniu), ostatnich prac remontowych (ks. Dariusz Lik), a także relacji Państwo-Kościół (dr Paweł Leszczyński z Gorzowa Wlkp.).

 
***
 
Kościół Chrystusowy, zrealizowany w latach 1909-10/11 przy ówczesnym Kaiser - Wilhelm - Platz i Moltkestraße wzniesiono na potrzeby wspólnoty staroluterańskiej. Świątynie zaprojektował Emil Friede. Jednonawowy kościół z prezbiterium ozdobionym witrażami Mojżesza, Chrystusa i ap. Piotra został poświęcony w Święto Trójcy Świętej 11 czerwca 1911 roku. Architekt Friedel przekazał klucze do kościoła ks. Ernstowi T. Heckertowi z Kożuchowa, miejscowości, która była kiedyś regionalnym centrum życia kościelnego. Dziś Kożuchów, obok Nowej Soli, jest filiałem w Zielonej Górze, a nabożeństwa odbywają się w kaplicy domowej.
 
Historia lubuskiego luteranizmu związana jest nie tylko z nieistniejącymi już dziś parafiami, ale również z wielką emigracją, która w sposób szczególny odbiła się na staroluteranach. W połowie XVIII wieku część rodzin pozostała w Zielonej Górze oraz okolicznych miejscowościach, przyczyniając się później do budowy kościoła. Jednak spora część wyemigrowała do Australii, gdzie na Nowym Śląsku (Neuschlesien) w Dolinie Barossy pozakładali osady oraz parafie luterańskie, w tym w 1855 roku wieś Zieloną Górę (dziś Karalta).
 

Kościół Chrystusowy – Kościół Jezusowy

 
Do 1945 roku kościół służył staroluteranom i nazywany był Kościołem Chrystusowym. Później został przejęty na pięć lat przez Kościół rzymskokatolicki i nazwany kościołem św. Józefa. W 1950 przyznano go zielonogórskim ewangelikom, którzy zostali pozbawieni okazałych kościołów, które przeszły w ręce rzymskich katolików. Luteranie nazwali świątynię Kościołem Jezusowym. Pierwsze nabożeństwo ewangelickie w Kościele Jezusowym po wojnie odprawił 29 czerwca 1950 roku ks. Jan Zajączkowski. Było ono połączone z pierwszą powojenną konfirmacją.
 

W 1980 roku ks. Józef Pospiech (1930-2003), proboszcz zielonogórskiej parafii został wybrany na seniora diecezji wrocławskiej. Od tego roku aż do przejścia w stan spoczynku ks. bp. Pośpiecha w 1994 roku Zielona Góra była siedzibą diecezji. Od 1994 roku duszpasterzem parafii jest ks. Dariusz Lik. W Kościele Jezusowym odbywają się nie tylko niedzielne nabożeństwa – organizowane są również wakacyjne cykle muzyki organowej. To właśnie Kościół Jezusowy może poszczycić się najstarszymi organami w mieście. Z okazji jubileuszu staraniem p. Doroty Brylli, córki bp. Pośpiecha, i parafii w Zielonej Górze wydano zbiorek kazań śp. ks. bp. Józefa Pośpiecha zatytułowany „Albowiem jestem tego pewien”. W publikacji znajdują się kazania bpa Pośpiecha wygłoszone w Zielonej Górze, a także w innych parafiach diecezji wrocławskiej i naszego Kościoła.

 
DB