english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chleb dla Pary Młodej

W minionym roku powstała forma pod bochenek chleba w kształcie „Róży Lutra”. Projekt ks. Jana Byrta wpisał się w Dekadę Reformacji, którą świat luterański obchodzi w latach 2008-2017, a więc w okresie poprzedzającym 500-lecie Reformacji.

 

Tego lata (2011 r.) ks. Byrt wspólnie w Wiesławem Radwańskim i Andrzejem Cieślarem (obaj z Wisły) wyszli z nową inicjatywą – „chleb dla Pary Młodej”.


 

Obok znanych symboli obrączek i serca pojawia się motyw zboża. Ma on być życzeniem dla nowożeńców, by nigdy nie brakło im powszedniego chleba na stole. W dolnej części bochenka znajduje się napis: 1 Jana 4,7. Sięgając do Nowego Testamentu, natrafimy na fragment o treści: Umiłowani, miłujmy się nawzajem, gdyż miłość jest z Boga, i każdy, kto miłuje, z Boga się narodził i zna Boga!

 

„Częstym podarunkiem dla Młodej Pary jest Pismo Święte. To bardzo ważny prezent, który wskazuje na najważniejsze sprawy w życiu. W bochenku „chleba dla Pary Młodej” kryje się również biblijna prawda o życiu. Małżeństwo opiera się na miłości (dlatego serce umieściliśmy w środku). Małżonkowie powinni pamiętać, że ta miłość ma różny wymiar. Z jednej strony, je zewnętrznym wyrazem są obrączki. Ale oprócz tej miłości międzyludzkiej jest jeszcze miłość Boża. Ta Boża miłość wychodzi zawsze pierwsza do człowieka. Potrafimy kochać, ponieważ jako pierwszy ukochał nas Bóg. Miłość wyraża się nie tylko w uczuciu, ale przede wszystkim w czynie – powszedni chleb (obok krzyża) jest pięknym symbolem Bożej miłości, która objawia się w tym, że Bóg zaspokaja doczesne potrzeby małżeństw i ich rodzin.” – tłumaczy ks. Byrt.


Chleb ma dodatkowo wartość ekumeniczną. Każde małżeństwo - bez względu na wyznanie - potrzebuje przecież powszedniego chleba.


Chleb można nabyć w piekarni "U Troszoka" w Wiśle.