english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz 500-lecia Reformacji przybiera kolejne barwy

W środę, 30 marca, parafię ewangelicką w Szczyrku-Salmopolu odwiedził Adam Małysz. Przyjechał zobaczyć brzozy, które w ubiegłym roku posadził w przykościelnym ogrodzie wraz ze swoim trenerem - Hannu Lepistoe.


Brzoza jest symbolem narodowym Finlandii, więc dla trenera Lepistoe było to pozostawienie cząstki siebie w Polsce. Nasz najlepszy skoczek w historii też bardzo lubi brzozy. W swoim ogrodzie w Wiśle posiada dwa takie drzewa.


Adam Małysz zawitał w Szczyrku z jeszcze innego powodu. Został zachęcony do włączenia się w akcję 500 budek dla ptaków na 500-lecie Reformacji. Sportowiec jest miłośnikiem przyrody i teraz, po zakończeniu kariery, ma więcej czasu, by się o nią zatroszczyć.Małysz otrzymał od ks. Jana Byrta dwie budki, które wkrótce zawisną w jego ogrodzie w Wiśle. - Mam nadzieję, że jakieś ptaszki znajdą w nich swoje miejsca lęgowe - mówił sportowiec.


Ks. Byrt powiedział, że Adam Małysz ma wielkie serce dla każdego projektu związanego z Ewangelią i ochroną przyrody. Jesteśmy dumni i wdzięczni za takiego współwyznawcę. 


***

 


500 buków otrzymali, w niedzielę 27 marca 2011 r., luteranie ze Szczyrku w Beskidach od partnerskiego miasta Zetel w Niemczech. Część z nich zostanie posadzona w Ogrodzie Reformacji, który z okazji zbliżającego się 500-lecia Reformacji tworzy ks. Jan Byrt przy szlaku turystycznym, wiodącym z Białego Krzyża na Kotarz.- To czerwone buki, które są bardzo popularne w Zetel. Mamy nadzieję, że nasze partnerstwo, będzie się rozwijać tak jak te drzewa - mówili niemieccy ogrodnicy, którzy przywieźli sadzonki do Szczyrku.


Po niedzielnym nabożeństwie Niemcy uroczyście zasadzili jednego buka koło kościoła ewangelickiego w Szczyrku, gdzie powstaje ogród. - Ogród Reformacji powiększa się. Przy okazji odnawiamy zniszczony drzewostan w Beskidach. Kościół ma w ten sposób możliwość ratowania Bożego dzieła, jakim są lasy. Jako luteranie jesteśmy to "winni" lasom, które w okresie kontrreformacji dawały schronienie naszym przodkom i umożliwiały odprawianie tajnych nabożeństw - powiedział ksiądz Byrt.


Sadzonkę otrzymał także każdy uczestnik nabożeństwa, by koło swego domu zasadzić symboliczne drzewko na 500-lecie Reformacji. W ten sposób buki trafiły do mieszkańców Szczyrku, Wisły i Cisownicy.


To kolejny dar z Zetel dla luteran w Szczyrku. Jesienią ubiegłego roku Niemcy przekazali 500 cebulek krokusów, które zakwitną tej wiosny. Od luteran z Holandii dotarło w Beskidy pół tysiąca biało-czerwonych tulipanów.