english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Podopieczni ŚDS w Mikołajkach

Już po raz szósty na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołajkach prowadzącej Dom Opieki Arka oraz Środowiskowy Dom Samopomocy odbywał się Wojewódzki Zjazd Środowiskowych Domów Samopomocy – impreza gromadząca uczestników i terapeutów z ośrodków wsparcia rozsianych na terenie całego województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 
Warto w tym miejscu w kilku słowach wyjaśnić, czym są Środowiskowe Domy Samopomocy. Są one ośrodkami wsparcia dziennego pobytu. Skierowane są w głównej mierze do osób upośledzonych umysłowo i cierpiących na zaburzenia psychiczne, które dzięki nim mają możliwość wyjścia z izolacji i nabrania podstawowych umiejętności życiowych. Działalność ŚDS opiera się na treningach umiejętności, odbywających się w odpowiednio wyposażonych pracowniach: gospodarstwa domowego, multimedialnej, krawieckiej, plastycznej itp.
 
 
Jak co roku, patronat honorowy nad imprezą objął wojewoda Marian Podziewski, zaś hasło zjazdu brzmiało Zjednoczeni w różnorodności. Nawiązywało ono w pierwszej kolejności do bogactwa kultur i tradycji krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej i było bardzo aktualne, jako że nasz kraj obejmuje niebawem przewodnictwo w Unii.
 
Wielotygodniowe, żmudne, ale przynoszące wiele radości, przygotowania gospodarzy Zjazdu, czyli mikołajskiego ŚDS, zostały ukoronowane we wtorek 7 czerwca, kiedy to od rana parking przed ośrodkiem zapełniał się busami przywożącymi uczestników imprezy z 17 ośrodków z całego województwa – od Elbląga na zachodzie aż do Olecka na wschodzie. Przybyło ponad 130 osób, co łącznie z gospodarzami z Mikołajek dało około 190 uczestników. Liczba ta była najwyższa w całej sześcioletniej historii zjazdów.
 
Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce w samo południe w miejscowym kościele ewangelickim, gdzie zebranych powitał proboszcz, ks. Bogusław Juroszek oraz dyrektor ośrodka – Edyta Juroszek. Krótkie przemówienie wygłosił emerytowany proboszcz, ks. Franciszek Czudek oraz dyrektor Diakoni Mazurskiej ks. Roland Zagóra. Swoją obecnością otwarcie Zjazdu uświetnili burmistrz Mikołajek - Piotr Jakubowski oraz starosta powiatu mrągowskiego - Bogdan Kurta. Jednak największą niespodziankę sprawił patron honorowy – wojewoda Marian Podziewski, który w swym napiętym programie dnia znalazł czas, by również zawitać do Mikołajek, a tym samym podnieść rangę spotkania i pokazać, że nieobcy jest mu los osób chorych i upośledzonych.
 
Potem, już na wolnym powietrzu, przyszedł czas na konkursy, zabawy, wzajemną integrację. Ośrodki uczestniczące w zjeździe miały wcześniej wybrać sobie jeden z krajów Unii, który następnie reprezentowały w czasie imprezy: poprzez przygotowanie potrawy charakterystycznej dla danego państwa, strojów ludowych i tańców. Trzeba przyznać, że uczestnicy bardzo solidnie się do tych zadań przygotowali. Potrawy były bardzo smaczne i pomysłowe, stroje wykonane z dbałością o szczegóły. Aż trudno było uwierzyć, że ich wykonawcami były osoby spychane przez zdrową część społeczeństwa na margines i niedoceniane.
 

Środa czyli drugi dzień, minęła głównie pod znakiem rejsu statkiem po mazurskich jeziorach, jak również mogliśmy wysłuchać dziecięcego zespołu Mikołajek działający przy Szkole Podstawowej w Mikołajkach którego prowadzi Sylwia Brzozowska. Kolejną atrakcją była zabawa dyskotekowa pod gołym niebem, podczas której obowiązywały stroje z lat 60 i 70. wszyscy doskonale się bawili aż do ustawowej ciszy nocnej czyli do godziny 22.

 
Czwartek był dniem podsumowań, wręczania nagród oraz pożegnania. Wypada tu podziękować wszystkim, dzięki którym ta niezwykle udana impreza mogła się odbyć: pracownikom mikołajskiego ośrodka, którzy przygotowali ciekawy program, wszystkim gościom za chęć przyjazdu i wspólnej zabawy, panu wojewodzie za patronat i wsparcie, dyrektorowi Centrum Kultury Kłobuk - Jarosławowi Puszko za nieodpłatne wypożyczenie i rozłożenie sceny i namiotu, Robertowi Śliwińskiemu za zorganizowanie rejsu statkiem, licznym sponsorom i darczyńcom. Organizatorzy zapraszają już za rok!