english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

150. rocznica urodzin Matki Ewy

Uroczystości jubileuszowe w Bytomiu

07.10.2016

W ramach przypadającej na 2016 rok 150. rocznicy urodzin Ewy von Tiele-Winckler Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury (EStoK) we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu - Miechowicach organizuje uroczyste obchody, poświęcone pamięci jednej z najważniejszych postaci dobroczynności na ziemiach polskich.


150. rocznica urodzin Matki Ewy

Dotychczas zostały przeprowadzone konkursy: plastyczny, fotograficzny i recytatorski dla dzieci i młodzieży, zakończone uroczystym wręczeniem dyplomów i nagród w dniu 29 września 2016 roku w Szkole Podstawowej numer 33 w Bytomiu - Miechowicach. 
 
Dzień później, dzięki staraniom EStoK, Poczta Polska wyemitowała okolicznościową kartkę pocztową, która jest dostępna we wszystkich placówkach pocztowych, a w wyznaczonym okienku można uzyskać specjalny datownik, związany z datą urodzin Matki Ewy, przypadającą na rocznicę Refomacji. 
 
20 października br. w Centrum Ewangelickim im. Matki Ewy w Bytomiu - Miechowicach odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Historia protestantyzmu i dobroczynności na Ziemiach Polskich w XIX i XX wieku. W 150. rocznicę urodzin Matki Ewy”.
 
Natomiast 26 listopada br. w Bytomskim Centrum Kultury będzie miało miejsce najważniejsze wydarzenie obchodów, uroczysty koncert, objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 
 
Powstaną także co najmniej dwie publikacje, których premierę przewiduje się na koniec roku: wydawnictwo pokonferencyjne i książka okolicznościowa. 
 
Szczegółowy wykaz poszczególnych wydarzeń można znaleźć na profilu Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury na Facebooku, zachęcamy więc do jego śledzenia.
"ZADANIE ZOSTAŁO DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW GMINY BYTOM."
 
tekst: Artur Michalski
projekt kartki: Karol Tabaka (zdjęcie ze strony http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl)