english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bp S. Maschewski o sytuacji luteran na Ukrainie

Wrocławskie spotkanie biskupów

05.07.2014

Jestem wdzięczny za modlitewne wsparcie bratnich kościołów. Gdy na nabożeństwach odczytuję listy wsparcia dla Ukrainy od braci i sióstr z zagranicy, ich uczestnicy płaczą – powiedział bp Serge Maschewski podczas odbywającej się w Wrocławiu konferencji zwierzchników ewangelickich Kościołów Europy Środkowo-Wschodniej. Biskup Maschewski stoi na czele Niemieckiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła na Ukrainie.


Bp S. Maschewski o sytuacji luteran na Ukrainie

Udzielamy pomocy wszystkim: żołnierzom, a także separatystom, bez względu na to kim są. Wzywamy do pojednania  nie jesteśmy żadną stroną polityczną – podkreślał ukraiński Biskup. Zaznaczył też, że zadaniem Kościoła jest nazywanie niesprawiedliwości po imieniu. Jej przejawem jest choćby korupcja w wojsku. Jeśli sytuacja się nie zmieni, będziemy musieli zorganizować konwoje z pomocą humanitarną – zaznaczył bp. Maschewski.

 

Niemiecki Luterański Kościół na Ukrainie liczy ok. 10.000 wiernych, którzy żyją w 5 diecezjach. W 32 parafiach służy 12 księży i 4 diakonów. Ponadto w ramach Kościoła działa jeszcze 12 grup domowych, które są zbyt małe, by stworzyć samodzielne parafie.  Jego zwierzchnikiem jest biskup Serge Maschewski wprowadzony w urząd wiosną br.