english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Do Betlejem

Zaprasza świąteczny Zwiastun Ewangelicki

22.12.2017

Święta to czas wytchnienia –  dla nas i dla świata – które odnaleźć możemy właśnie w Chrystusie,  pisze w świątecznym „Zwiastunie Ewangelickim” 24/2017 ks. Wojciech PłoszekDzięki przyjściu na świat Jezusa, Bóg ponownie jest z nami – zapewnia ks. Jan Raszyk.


Do Betlejem

Wśród świątecznych tematów: Boże Narodzenie u Lutrów opisuje Łukasz Barański, o Niespodziewanym gościu wigilijnej wieczerzy opowiada Bronisław Sztuchlik, a jak zmienił się świat, gdy na świat Przyszedł bezbronny Syn Boży analizuje Henryk Dominik.  

 

„Nie możemy pojąć rozumem, zmysłami czy rozsądkiem, że  Chrystus był Bogiem i człowiekiem” –  te słowa Marcina Lutra  rozpatruje w poetyckim kontekście Bogdan Zeler.Natomiast ks. Piotr Gaś zaprasza do refleksji nad tym, czy sensacyjna wiadomość o narodzinach króla – pomazańca Chrystusa nie była wówczas, a także czy jest dziś wystarczającym powodem, by wyruszyć do Betlejem?

 

W rubryce Bóg i my ks. Leszek Czyż  wyjaśnia, dlaczego warto czytać biblijne genealogie, a szczególnie genealogię Jezusa, z kolei w rubryce Literackie stronice w opowiadaniu Chciałam być MariąLidia Czyż porusza kwestie macierzyństwa, zaufania i zdania się na Boży plan.

 

Świątecznego wątku nie brak w tekście Danuty Anny Plinty-Wawrzyniak, która odpowiadając na pytanie Co to znaczy być współcześnie luteranką? opisuje Boże Narodzenie w diasporze w rodzinie  różnorodnej wyznaniowo.

 

W rubryce Zbliżenia ks. Tomasz Stawiak zwraca uwagę na konieczność dbania o wszelkie Boże stworzenie, pisząc: W betlejemskiej stajence wokół narodzonego Dzieciątka nasza wyobraźnia umieszcza różne zwierzęta. Co jednak począć, gdy zwierzę robi wszystko, by kościół stał się jego domem? Z kolei ks. Bogusław Juroszek w tej samej rubryce proponuje interesujący reportaż z Łotwy.

 

Ponadto Jerzy Sojka pisze o Reformacji w Austrii, Andrzej Kluczyński o Księdze Daniela.

 

W rubryce Wydarzenia ciekawe relacje m.in. z II Śląskiego Forum Reformacyjnego,  uroczystości upamiętniających dawnych mieszkańców-ewangelików w wielkopolskiej miejscowości Skoki oraz z inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

  

Przypominamy też, że na łamach „Zwiastuna Ewangelickiego” (szczegóły w numerze 20/2017) został ogłoszony konkurs – zachęcamy czytelników do podzielenia się refleksjami na temat Co to znaczy być współcześnie luteraninem, szczególnie w Roku Reformacji, ale nie tylko.Jeszcze tylko trzy tygodnie na nadsyłanie prac!

  

Z okazji mijającego roku jubileuszu 500 lat Reformacji w prezencie dla młodszych i starszych czytelników gra planszowa Śladami Marcina Lutra oraz jak co roku – kalendarz.

 

Zapraszamy do lektury w wydaniu papierowym lub  elektronicznym.

 

Zachęcamy do prenumeraty na 2018 rok tradycyjnej lub elektronicznej (w formacie pdf) – CENY POZOSTAJĄ BEZ ZMIAN! Szczegóły na stronie 3 w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2018.