english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Instytut Pastoralny w Pszczynie

Kolejna sesja wykładów i warsztatów

26.01.2017

W dniach od 21 do 28 stycznia 2017 odbyła się kolejna sesja Instytutu Pastoralnego. Kursanci spotkali się w Ośrodku Błękitnego Krzyża w Pszczynie, a także odwiedzili kopalnię Guido w Zabrzu.


Instytut Pastoralny w Pszczynie

Młodzi duchowni ewangeliccy przyjechali z całej Polski, by podczas ośmiu dni wykładów i warsztatów nabywać umiejętności przydatnych w różnych aspektach służby Kościoła.

Uczestników Instytutu odwiedził także biskup Jerzy Samiec, który przedstawił bieżące wydarzenia w Kościele oraz przeprowadził szereg indywidualnych rozmów z duchownymi. 
 
Uczestnicy zajęć mieli - między innymi - możliwość poznania procesu prowadzenia moderacji w gremiach parafialnych, uczestniczenia w nabożeństwie ekumenicznym w rzymskokatolickiej katedrze w Bielsku-Białej, gdzie kazanie wygłosił bp Adrian Korczago oraz pracy warsztatowej dotyczącej uzależnień a prowadzonej przez pracowników Błękitnego Krzyża.     
 
Błękitny Krzyż to organizacja zajmująca się pomocą osobom uzależnionym, chorym i znajdującym się w trudnym położeniu. Jej misją jest niesienie profesjonalnej pomocy osobom potrzebującym zgodnie z chrześcijańską wizją człowieka.
 
Powstał w Szwajcarii, gdzie w 1877 w Genewie, został założony pierwszy ośrodek organizacji. W Polsce, w okresie powojennym, działalność Błękitnego Krzyża związana była z ruchem przebudzeniowym na Śląsku Cieszyńskim, a praca prowadzona była głównie wśród osób uzależnionych od alkoholu.

Obecnie Błękitny Krzyż jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji International Federation of Blue Cross z siedzibą w Bernie, w Szwajcarii, skupiającym 41 oddziałów na całym świecie. Prowadzi ośrodki terapeutyczne w Bielsku-Białej, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach oraz w Pszczynie, gdzie organizowana jest terapia grupowa oraz indywidualna osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz od czynności (np. uzależnionych od hazardu, Internetu, telefonu czy pornografii).

W Bielsku-Białej działa oddział detoksykacyjny oraz Ośrodek Readaptacyjny służący osobom uzależnionym (bądź zagrożonym uzależnieniem), bezdomnym, opuszczającym zakłady karne. Organizacja szkoli profesjonalistów zajmujących się pracą z osobami uzależnionymi i ich rodzinami, kształci terapeutów, prowadzi wizyty studyjne w partnerskich szpitalach i ośrodkach leczenia uzależnień za granicą.

Instytut Pastoralny został powołany przez Kościół w 2007 roku do prowadzenia szkolenia oraz tworzenia płaszczyzny rozwoju pastoralnego ewangelickich duchownych oraz osób przygotowujących się do służby w Kościele w urzędzie duchownego. 

 

BIK