english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz Koszalina ekumenicznie

Wspólna modlitwa o pomyślność miasta

02.06.2016

O błogosławieństwo dla miasta i jego mieszkańców prosili w poniedziałek, 23 maja w koszalińskiej katedrze przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich. Okazją do wspólnej modlitwy był jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich Koszalinowi.


Jubileusz Koszalina ekumenicznie

Na nabożeństwie ekumenicznym obecni byli: biskup Marcin Hintz i ks. radca Janusz Staszczak z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. superintendent Sławomir Ratoszyński i ks. Sebastian Maria Niedźwiedziński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Dominik Gzieło z Kościoła Polskokatolickiego oraz gospodarze nabożeństwa z biskupem Edwardem Dajczakiem z Kościoła Rzymskokatolickiego na czele.

 

(…) Tę katedrę budowano w średniowieczu, później przez 400 lat służyła ewangelikom, czego świadectwem są wizerunki Marcina Lutra i Filipa Melanchtona, znajdujące się w witrażach. Jakie to piękne świadectwo ciągłości i szacunku dla tradycji, zachowania historycznych elementów, które kolejne pokolenia mieszkańców tego miasta budowały, dodawały coś od siebie i pielęgnowały (…) - powiedział w wygłoszonym kazaniu biskup Marcin Hintz, zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W dalszej części swojego kazania biskup Hintz nawiązał do fragmentu z Apokalipsy św. Jana, której fragment został odczytany w czasie nabożeństwa. - O to chcemy dzisiaj Boga prosić, wierząc, że towarzyszył poprzednim pokoleniom, jest z nami i błogosławieństwem obdarzy nasze dzieci i wnuki, by to miasto by prawdziwie miastem na górze leżącym, by było solą ziemi i światłością świata. Byśmy mogli być z niego dumni – powiedział na zakończenie biskup Hintz. Nabożeństwo zakończono słowami życzeń z okazji jubileuszu, które wygłosili: ks. superintendent Sławomir Ratoszyński, ks. Dominik Gzieło, ks. radca Janusz Staszczak.

 

Błogosławieństwa uczestnikom spotkania i wszystkim koszalinianom udzielił biskup E. Dajczak- ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

 

Izabela Główka-Sokołowska