english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kolejny numer kwartalnika Luteranin

Ewangelicy patrzą na obrazy

12.12.2015

W drugą niedzielę Adwentu ukazał się nowy numer wiślańskiego kwartalnika „Luteranin”. Tym razem głównym tematem jest ewangelickie podejście do obrazu. 


Kolejny numer kwartalnika Luteranin

- Fakt, że już od 12 lat (pierwszy numer ukazał się w 2003 r.) wydawany jest „Luteranin” świadczy o zapotrzebowaniu na tego rodzaju lokalny periodyk, który podejmuje tematy, którymi żyje nasz Kościół i nasze parafie. Przy tej okazji należy życzyć sobie, aby nasz kwartalnik cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem spełniając trzy zasadnicze funkcje: budującą, informującą i konsolidującą - pisze w artykule wstępnym ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle.   

 
Ostatnie wydanie w tym roku jest jednocześnie 50. numerem „Luteranina” w historii. Pismo wypracowało sobie ważną pozycję na rynku polskich publikacji ewangelickich. Lokalny zasięg kwartalnika nie ogranicza redakcji, która decyduje się podejmować tematy ogólnokościelne i systematycznie pobudza do refleksji nad tożsamością i teologią luterańską.   
 
Grudniowy numer poświęcony jest zagadnieniom ewangelickiego podejścia do obrazu, co jest odpowiedzią na kończący się Rok Kultury ogłoszony przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce.  
 
- Dydaktyka w sztuce protestanckiej jest bardzo ważna. Patrzymy na religijny obraz lub rzeźbę, żeby się czegoś nauczyć, przypomnieć sobie konkretną postać albo historię biblijną, zrozumieć jej przesłanie. Sztuka nie jest więc obiektem kultu, przed którym klękamy, ale impulsem - tłumaczy historyczka sztuki prof. Ewa S. Chojecka w rozmowie z ks. Łukaszem Ostruszką, wikariuszem wiślańskiej parafii.   
 
Na łamach „Luteranina” ukazał się także tekst kazania wygłoszonego podczas ostatniego Synodu Kościoła przez ks. prof. Margot Käßmann, ambasadorkę ds. Jubileuszu 500 lat Reformacji z ramienia Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.
  
- Na Facebooku nie da się walczyć z obrazami. Raz umieszczone zdjęcie na zawsze pozostaje w internecie. Jakie znaczenie ma to dla naszego patrzenia na obrazy 500 lat po rozpoczęciu Reformacji? Tak jak wówczas, tak i dzisiaj obrazy mają wielką moc - dzisiaj jako fotografia, film i internet. Także dzisiaj jest wyzwaniem, by nie dać się ponieść ich mocy i sugestywności. Trzeźwy osąd, jakiemu poddał kwestię obrazów ks. Marcin Luter może być także dla nas pomocą w wypracowaniu właściwej oceny - twierdzi ks. prof. Margot Käßmann.  
 
Ks. Waldemar Szajthauer przypomina życie i twórczość Łukasza Cranacha Młodszego, znanego malarza okresu Reformacji. W temat kultury wpisuje się także relacja z uroczystości upamiętnienia polskich ewangelików więzionych w nazistowskim obozie KL Mauthausen-Gusen w 75. rocznicę śmierci Jana Sztwiertni, wiślańskiego kompozytora, którego błyskotliwą karierę artystyczną przerwała II wojna światowa.   
 
Co jeszcze znajdziemy w najnowszym „Luteraninie”? Dr Jerzy Sojka, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przygotował kolejny odcinek poświęcony Artykułom Szmalkaldzkim, ks. Leszek Czyż poszukuje inspiracji w historii życia króla Dawida, natomiast Rafał Wiencek w rubryce pt. „Szlachetne zdrowie…” pomaga okiełznać stres. O jedynym długu wierzącego człowieka pisze z kolei w rozważaniu ks. Alfred Staniek, który namawia czytelników do dzielenia się miłością w okresie Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia.   
 
W najnowszym numerze znalazły się ponadto m.in. parafialne aktualności, wiadomości z życia całego Kościoła i dane statystyczne parafii wydających pismo.       
 
„Luteranin” jest kwartalnikiem parafii ewangelickich w Wiśle (Centrum, Czarne, Głębce, Jawornik i Malinka) oraz Istebnej. W skład redakcji wchodzą: ks. Waldemar Szajthauer, ks. Tadeusz Byrt, ks. Zdzisław Sztwiertnia, ks. Leszek Czyż, ks. Alfred Staniek, ks. Łukasz Ostruszka, ks. Marek Michalik, Anna Pinkas, Lidia Czyż, Maria Szlaur-Bujok i Danuta Szczypka.      
 
Czasopismo można nabyć w kancelariach parafialnych lub w księgarni ap. Piotra w Wiśle.